Çinli otomobiller geliyor

Çinli otomobiller geliyor

Çinli Chery markasının distribütörlüğünü alan Mermerler, Çinli bir markayı Türkiye'ye getirerek bir ilki gerçekleştirecek. Çinli Chery'nin Türkiye pazarına sunulma tarihi...

Çinli otomobiller geliyor
16px
24px
01.07.2006 12:53
ABONE OLgoogle

Türkiye'de bugün 40'ın üzerinde otomobil markasının 212 farklı modeli satılıyor.
Türkiye otomobil pazarında tüketicinin beğenisine sunulan otomobillerin sayısı versiyonlarıyla birlikte 1800 adeti buluyor. Ancak, mevcut markaların dışında yeni 6 marka Türkiye otomobil pazarına girmeye hazırlanıyor.

Bunların başında İngiliz Aston Martin, İtalyan Lamborghini, Güney Koreli Ssanygon, İranlı Samandra, Hintli Mahindra ve Çinli Chery geliyor.

İNGİLİZ ASTON MARTIN: İngiliz Aston Martin'in Türkiye distribütörlüğü için birçok grup yakından ilgileniyor. Bunların başında da Borusan Otomotiv geliyor. Rolls Royce, Land Rover, Mini ve BMW'nin Türkiye distribütörü olan Borusan'ın, Aston Martin'in distribütörlüğü için de adı geçiyor. Ancak, Aston Martin'in Avrupa Satış Müdürü Tatjana Merzweiler, bugün itibariyle bir anlaşma olmadığını, ancak, lüksotomobil potansiyeli nedeniyle Türkiye ile ilgilendiklerinin altını çiziyor.

İTALYAN LAMBORGHINI: İtalyan Lamborghini'nin Türkiye distribütörlüğü
için Volkswagen, Audi, Porsche, Skoda ve Seat markalarını bünyesinde bulunduran Doğuş Otomotiv ilgileniyor. Doğuş Otomotiv Başkanı Ajlan Acar, bir süre önce Lamborghini'yi Türkiye'ye getirmek için çalıştıklarını anlatmıştı.

KORELİ SSANGYONG: Güney Koreli SsangYong markasıyla birlikte Bayraktar Holding'in adı geçiyor. Citroen ve Subaru markalarının distribütörü olan Bayraktar Holding'in markayla distribütörlük için son aşamaya geldiği konuşulanlar arasında.

HİNTLİ MAHINDRA: Türkiye'ye giriş çalışması yapan bir başka marka ise Hintli Mahindra. Doğuş Otomotiv eski Başkanı İlhan Çetinkaya, Hindistan'ın en eski markası Mahindra'nın distribütörlüğünü aldı. İstanbul'da showroom açan Çetinkaya, kısa bir süre içinde Mahindra'yı Türk otomobilseverlerin beğenisine sunacak.

İRANLI SAMAND: Türkiye pazarına giriş yapan bir başka yeni marka da İran'dan geldi. Yönetim Kurulu Başkanlığını Şükrü Seskır'ın yaptığı M.Y.S. Automotive İranlı Samand'ı Türkiye'de satışa sundu.

ÇİNLİ CHERY: En büyük bombayı ise Japon Mazda'nın Türkiye temsilcisi Mermerler Grubu patlatacak. Çinli Chery markasının distribütörlüğünü alan Mermerler, Çinli bir markayı Türkiye'ye getirerek bir ilki gerçekleştirecek. Çinli Chery'nin 2007 yılında Türkiye pazarına sunulması planlandığı konuşuluyor. Bu yıl Detroit'teki otomobil fuarında Amerikalı tüketicilerin karşısına çıkan Chery, gelecek yıl ABD pazarına giriş yapmayı planlıyor. Küçük sınıftan 4x4 SUV araçlara kadar geniş ürün gamı bulunan Chery'de Tiggo, QQ, Oriental Son, Flagcloud, Windcloud isimli modeller yer alıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde