Çin'den Türk Startup'a 47 milyon dolarlık fon

Çin'den Türk Startup'a 47 milyon dolarlık fon

LKK Sağlık Ürünleri Grubunun yatırım bölümü olan Happiness Capital, diğer iki risk sermayedarı ile ortaklaşa Çin'de sürdürülebilir bir tesisin kurulmasını finanse etmeyi taahhüt etti.

Çin'den Türk Startup'a 47 milyon dolarlık fon
16px
24px
22.05.2024 10:37Güncelleme: 22.05.2024 10:53
ABONE OLgoogle
00:00

Gıda grubu LKK Sağlık Ürünleri Grubu'nun finans kolu olan Happiness Capital , diğer 2 risk sermayedarı ile birlikte, iklim değişikliğine karşı mücadeleyi yaymak ve iç mekan ve kentsel hava kalitesini iyileştirmek için Çin'de sürdürülebilir bir tesisin geliştirilmesini finanse etmeye karar verdi.

Yeni fon, Microalgaex'in Liquid Tree teklifini 2025 ortasına kadar Çin pazarlarına genişletmesine olanak tanıyacak

Türkiye merkezli bir biyoteknoloji girişimi olan Microalgaex, Happiness Capital tarafından desteklenen yeni bir finansman turunda 47 milyon dolar elde etti .

Çin'deki teknolojik girişimlerin yatırımlarını içeren B Serisi turunda, Türkiye merkezli startup'a 250 milyon dolar değer biçildi.

Yeni finansman Microalgaex'in genişlemesine olanak sağlayacak

Fitoplankton ve siyanobakterilere dayanan Sıvı ağacını 2025'in ortasına kadar Çin pazarına sunacak. Bu genişlemenin büyük bir kısmı, iç ve dış mekan için Sıvı ağaç ve karbon yakalama depolaması için son derece verimli olan patentli bir fotobiyoreaktöre odaklanacak ve sürdürülebilir, Kirli Çin şehirlerinde sağlıklı ve erişilebilir ekosistem.

Microalgaex, kuruluşundan bu yana kendine özgü Sıvı Ağaç teknolojisi ile çevresel inovasyonda kendisini lider olarak konumlandırmıştır. Mikroalglere dayanan bu tescilli teknoloji, karbondioksit ve diğer sera gazlarını atmosferden uzaklaştırırken aynı zamanda oksijen açığa çıkarmaktadır. Bu süreç, özellikle ofisler, okullar, spor salonları ve kamusal alanlar gibi kapalı alanlarda hava kalitesini önemli ölçüde iyileştirmektedir. Kapsamlı bilimsel araştırmalarla desteklenen Liquid Tree teknolojisinin sadece iltihaplanma riskini azaltmakla kalmadığı, aynı zamanda bunama ve kardiyolojik sorunlara yakalanma olasılığını da önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Bu faydalar Microalgaex COO'su Gökçen Üstündağ tarafından da kanıtlanmış olup, Üstündağ şirketin Türkiye'nin bilimsel ve teknolojik araştırma konseyi olan Tübitak ve önde gelen Türk üniversiteleri ile olan ortaklıklarının da altını çizmiştir.

Çin pazarına girmeye odaklanan Microalgaex tarafından toplanan ilk öz sermaye örneğine işaret ediyor. Şirket ayrıca Avrupa, Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) ve Amerika da dahil olmak üzere diğer önemli pazarlara açılma fırsatlarını da aktif olarak takip ediyor. Bu görüşmeler, Microalgaex'in dünya genelinde çevresel sürdürülebilirlik ve kamu sağlığı üzerinde önemli bir etki yaratmayı amaçlayan çevre dostu teknolojilerini küreselleştirme yönündeki iddialı planını yansıtmaktadır.

Microalgaex, bu son finansmandan yararlanarak faaliyetlerini ölçeklendirmeyi ve stratejik bölgelerdeki pazar varlığını güçlendirmeyi, böylece çevrenin korunması ve sağlığın iyileştirilmesi alanındaki küresel çabalara katkıda bulunmayı planlıyor. Bu girişim sadece Microalgaex için ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil etmekle kalmıyor, aynı zamanda acil küresel zorlukları ele alan yeşil teknolojilere yönelik artan yatırım eğilimini de vurguluyor.

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde