Çin'den korkan tekstilci, turizmci oluyor

Çin'den korkan tekstilci, turizmci oluyor

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren birçok firma, ucuz iş gücünün ana vatanı Çin ile rekabette zorlanınca yatırımlarını turizm sektörüne kaydırmaya başladı.

Çin'den korkan tekstilci, turizmci oluyor
16px
24px
29.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Yatırımcıların son dönemlerdeki gözde sektörü 'turizm' oldu. Ucuz işçiliğin ana vatanı olarak adlandırılan Çin ile rekabette zorlanan Türk tekstil sektöründeki bazı firmalar birikimlerin son birkaç yıldır turizm sektörüne kaydırmaya başladı. Dünya Turizm Örgütü (WTO) tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye önümüzdeki 2 yıl içinde gidilebilecek 10 tatil bölgesi içinde yer alacak. Bu gelişmeleri dikkate alan yatırımcılar turizm sektöründe büyümeyi tercih ediyor.

BÜYÜK GRUPLAR ÖNCÜ

Turizme yatırım yapan tekstil firmalarının başında Sarar Şirketler Grubu yer aldı. Sarar Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, Eskişehir merkezinde termal otel yapacaklarını kaydetti. Adidas, Puma, Nike gibi markalara üretim yapan Akkanat Holding Başkanı Ali Akkanat da Antalya'nın en büyük golf turizmi yatırımcısı oldu. Uzun yıllar tekstil sektöründe faaliyet gösteren Halit Narin aynı zamanda da turizmci. Narin, Marmaris Martı'yla başlayan turizm yatırımlarına Antalya, Marmaris, Sarıgerme ile devam ediyor. Şehir otelciliğinde ve güney bölgelerinde büyümeyi hedefleyen tekstilciler arasında Naz Tekstil, Hey Grup, Tay Group ve Astas gibi firmalar yer alıyor. Hey Tekstil'in Kurucusu ve TGSD Başkanı Aynur Beytaş'ın kocası Süreyya Bektaş, tekstil sektöründe yaşana sıkıntılar sebebiyle turizme yatırım yaptıklarını ifade ediyor. Kuruvaziyer şirketi kuran Bektaş, Halas yatırın restore ederek turizm sektörünün hizmetine sunacak.

YATIRIMLAR TAM GAZ

Turizm sektörü 2005 yılında yüzde 21 büyüme gösterdi. Türkiye geçen yıl 21 milyon turisti ağırladı ve 18.2 milyar dolar döviz geliri elde etti. Bu çarpıcı gelişme üzerine turizm sektörüne yönelik yatırımlar arttı. Yoğun ilginin sonunda, İstanbul'a 25 bin Antalya'ya ise 50 bin yeni yatak kapasiteli otel inşa edilmeye başlandı. Özellikle tekstil ve inşaat sektörü firmalarının turizme yatırım yapmasıyla son yıllarda Türk turizmi Akdeniz çanağındaki rakiplerinden çok daha hızlı büyüyor.

Gülşah Yıldırım/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde