CHP'den hükümete ilk defa tebrik

CHP'den hükümete ilk defa tebrik

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'den çarpıcı açıklamalar...

CHP'den hükümete ilk defa tebrik
16px
24px
17.10.2008 23:13
ABONE OLgoogle

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesini, ''önemli bir gelişme'' olarak gören CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen'den çarpıcı açıklama:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesinin, ''önemli bir gelişme'' olduğunu belirterek, katkısı olan herkesi içtenlikle kutladıklarını ifade etti.

Öymen, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmesinin kuşkusuz çok önemli bir gelişme, ancak Türkiye'nin bundan sonraki tavrının da o ölçüde önemli olduğunu vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi'nde ağırlığı bulunan ülkelerin oylamalarda veto hakkına sahip ülkeler olduğuna dikkati çeken Öymen, veto kullanılmayan oylamalarda Türkiye'nin rolünün ve tavrının önem taşıyacağını kaydetti.

Asıl önemli konunun Türkiye'nin burada nasıl bir politika izleyeceği olduğunu ifade eden Öymen, ''Türkiye büyük devletlerin dümen suyundan mı gidecektir, yoksa kendi özgür politikasını mı izleyecektir? Nasıl bir tutum içinde olunacağını izleyeceğiz ve göreceğiz'' diye konuştu.

Öymen, üyeliğin dış politika açısından önemini vurgulayarak, ''Kuşkusuz, Türkiye'nin üyeliği çok önemli bir gelişme olmuştur. Katkısı olan herkesi, Dışişleri Bakanlığındaki arkadaşlarımızı içtenlikle kutluyoruz'' dedi. 

AA

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde