Ceyda Hanım’ı köstebek yaktı

Ceyda Hanım’ı köstebek yaktı

Beş ay önce başlatılan Zemheri Operasyonu kapsamında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, CNR"a polis sızdırdı.

Ceyda Hanım’ı köstebek yaktı
16px
24px
01.04.2007 09:31
ABONE OLgoogle

Beş ay önce başlatılan Zemheri Operasyonu kapsamında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, CNR"a polis sızdırdı. CNR"ın değişik birimlerine yerleştirilen sivil polislerin düzenli olarak belge ve bilgileri Emniyet"e aktardıkları, ancak şüphelenen CNR yetkililerinin bu elemanların bazılarını işten çıkarttıkları ortaya çıktı.

Yurtdışında düzenledikleri 11 fuarda devletten yasadışı yollarla 5 milyon dolar teşvik aldığı iddia edilen CNR yetkililerinden Ceyda Erem, polis verdiği 10 sayfalık ifadede, “Vergi rekortmeni bir işkadınıyım. İşlemleri yönetim kurulu üyeleri yapar. Ben yönetim kurulu başkanıyım. Yapılan bazı işlemlerden bir bilgim yok”demişti.

YENİ GÖZALTILAR GELİYOR

Polis, 245 şirketin yetkilisinin ifadesinin alındığını, bu sayının önümüzdeki günlerde 350"ye çıkacağını, ihbarla başlayan operasyonun İstanbul, Denizli, Kayseri, Adapazarı, Bursa, Eskişehir, Ankara ve İzmir"in de aralarında bulunduğu 14 ilde sürdüğünü açıkladı. Ceyda Erem ve gözaltındakilerin “haksız teşvik”, “evrakta sahtecilik” ve “vergi kanununa muhalefet” suçlarından savcılığa sevk edildiği kaydedildi.

CNR"ın yurtdışındaki fuarlarda aynı standa iki firma kaydının yapıldığı belirtilirken, fuar alanının büyük tutularak alınan teşvik miktarının arttırıldığı kaydedildi. Fuarlarda adı geçen bazı şirketlerin yurtdışındaki fuarlara katılmadan katılmış gibi gösterildiği de ifade edildi. Bu firmaların fuarlara katılmadan düzenledikleri boş faturaları CNR"a gönderdikleri, CNR"ın da bu firmalar üzerinden teşvik aldıkları saptandı.

5 günde 3 kıyafet

5 GÜNLÜK gözaltı süresince tek kişilik nezarethanede tutulan Ceyda Erem"in 3 kıyafet değiştirdiği ve makyajını tazelediği belirtildi. CNR"daki toplantı sırasında gözaltına alınan ve gözaltı süresince kişisel bakımını ihmal etmeyen patroniçenin, sabahları, çay, domates, peynir, öğle ve akşam yemeklerinde kıymalı pide, tost yediği öğrenildi.

Devrim Tosunoğlu/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde