Çevreyi kirleten kim?

Çevreyi kirleten kim?

ÇEVRE BAKANI PEPE, "TUZLA'DA ÇEVREYİ KİRLETEN SANAYİCİYİ BİLİYORUZ" DEDİ.

Çevreyi kirleten kim?
16px
24px
12.04.2006 16:11
ABONE OLgoogle

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla'da toprağa gömülü olarak bulunan tehlikeli atık varilleriyle ilgili, “Türkiye'deki ciddi sanayicilerden birisinin... 50 bin, 100 bin dolar vermemek için koskoca bir metropolün zehirlenmesini göze alacak kadar paragöz, açgözlü bir adam” değerlendirmesi yaptı.

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından düzenlenen “Ulaşım, Taşımacılık ve Sürdürülebilir Çözümler Kongresi”nde konuşan Bakan Pepe, tehlikeli atık variller konusuna da değindi. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, şunları kaydetti:

“Tuzla'daki variller bir ciddi fabrikanın sahibi, Türkiye'deki ciddi sanayicilerden birisinin. Çevreye saygılı sanayicilere saygımız var, onlara teşekkür ediyorum. 50 bin, 100 bin dolar vermemek için 50 bin, 100 bin kişinin, koskoca bir metropolün zehirlenmesini göze alacak kadar paragöz bir adam, açgözlü bir adam...”

İşin sorumluları için uygulanacak en iyi cezanın, bu kişi ya da kişilerin kamuoyunda itibarının zedelenmesi olacağını da aktaran Bakan Pepe, bu işi gerçekleştirenlerin, gecenin bir yarısında Karadeniz'in sularına yabancı ya da yerli tehlikeli atık varilleri bırakanlardan, bir ülkenin insanlarına karşı soykırım yapanlardan hiçbir farkı bulunmadığını ifade etti.

“KESİNLEŞMEDEN İSİM VERMEM DOĞRU OLMAZ”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Osman Pepe, firma, firma sahibinin kimliğine ilişkin sorular üzerine, “Henüz tam net olarak ifade edecek noktaya gelmedik ama elimizde bu konuyla ilgili son derece kesine yakın bilgiler var. Bunlar tabii ki mahkeme tarafından bilirkişiler tarafından tespit edilmeden isim vermem doğru olmaz. Bu konuyla alakalı, zannediyorum çok uzun olmayan bir süre içinde sizin karşınızda, 'Ali midir Veli midir?' açıklaması yapılır” karşılığını verdi.

Şirketle ilgili net bir şey söylemesinin mümkün olmadığını aktaran Pepe, atıkların kimyasal olduğunu kaydederek, “Daha ziyade tıp sektörü, sağlık sektörü ile ilgili atıklar olduğunu düşünüyor arkadaşlar” dedi.

Bakan Pepe, önümüzdeki hafta başında atıkların kaldırılmasıyla ilgili işlemlere başlanacağını, ardından civardaki insanların tedirginliklerini gidermek için sağlık taraması yapılacağını bildirdi.

720 BİN TON ATIK KAYIP

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü, İSTAÇ AŞ'nin işbirliğiyle düzenlenen “İstanbul Tıbbi Atık Sempozyumu”na katılmak üzere Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi'nde gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, Tuzla'da toprağa gömülü olarak bulunan kimyasal atıklarla ilgili olarak verilen bir ceza olup olmadığını sorması üzerine Pepe, mevcut Çevre Kanunu'nun hangi yaptırımların uygulanacağını gösterdiğini belirterek, bu kanun ile bu ve benzeri devasa çevre sorunlarının üstesinden gelinemeyeceğinin bir kez daha görüldüğünü ifade etti.
“Keşke bunların hiçbiri olmasaydı da bu meseleleri bu şekilde tartışıyor olmasaydık. Ama Türkiye'nin realitesi bu” diyen Pepe, Türkiye'nin yöneticisinden işadamına kadar herkesin “çok ciddi aymazlık” içinde olduğunu söyledi.

“Vurdumduymazlığın ağır faturasının böyle bir kaç olay kamuoyuna mal olduktan sonra görüldüğünü ve bunun dehşetengiz tablosu karşısında herkesin irkildiğini, utandığını, kızdığını ama bir kaç gün sonra bunun geçtiğini” anlatan Pepe, “750 bin ton tehlikeli atığın sadece 30-35 bin tonu, hadi bilemediniz 50 bin tonu bertaraf

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde