Cep telefonu uçağı düşürüyordu!

Cep telefonu uçağı düşürüyordu!

21 Haziran Çarşamba günü, içinde bir ibebek 150 yolcu ve ünlü isimler buluna THY'nin saat 13:00 İstanbul-Ankara uçağının facia ile burun buruna geldiği belirtildi.

Cep telefonu uçağı düşürüyordu!
16px
24px
24.06.2006 11:06
ABONE OLgoogle

Uçağın taşıdığı ünlü yolcuları da düşününce, ekonomik, siyasi, bilim ve futbol gündemimizi değiştirebilecek önemi de vardı.

Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Tosun Terzioğlu, futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, AK Parti İstanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Özel Kalem Müdürlüğü'nü yapan, 19. Dönem Milletvekili Feyzi İşbaşaran uçağın ünlü yolcularından birkaçıydı.

İstanbul'dan havalandıktan sonra Ankara Esenboğa Havalimanı'na yaklaşmaya başlayan uçak, aniden ve şiddetle sarsılmaya başladı. Sarsıntı o denli artmıştı ki, hostesler servise ara vermek zorunda kaldı.
Deneyimli pilotların ustaca müdahalesinin ardından, yaşanan birkaç dakikalık panik ve korku, yerini sakinliğe bıraktı.

Sarsıntının nedeni ise korkudan sapsarı kesilmiş bir yolcu ile uçağın kaptan pilotu arasındaki konuşmada belli oldu. Kaptan, açık cep telefonuyla yolculuk yapan kişiye çok kızgındı. Gözleri faltaşı gibi açık yolcuya şunları anlatıyordu:  "Biz alçalma ve iniş hazırlıkları yaparken, düşüncesiz bir yolcumuzun açık tuttuğu cep telefonu arandı. Çalan cep telefonu, otomatik pilotta bulunan uçağımızın tüm elektronik aksamını kilitledi. Hemen müdahale edip, manuel duruma getirebildik. İşte bu birkaç dakikalık süre içinde o korkutucu sarsıntı meydana geldi."
Sarsıntı birkaç dakikalık süre gibi değil, bir ömür gibi geldi kimi yolculara. Deneyimli yolcular ise sarsıntıyı türbülans sanmış, endişelenmelerine karşın, korkularını belli etmemişlerdi. Ancak gerçek şuydu, açık bir cep telefonu, muhtemelen "Geldiniz mi?" diye merak edip, telefonunu çaldıran bir yakın, az daha Türkiye'ye bir uçak faciası yaşatacaktı. Allah korudu, pilotlar zamanında müdahale etti de, facia olabilecek bir olay sessiz sedasız atlatıldı.

Takvim

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde