Cansızlar, Hong Kong'da haklı, genel olarak haksız"

Cansızlar, Hong Kong'da haklı, genel olarak haksız"

Başbakanlık Teftiş Kurulu, SPK Başkanı Cansızlar ve Kurul üyelerinin tutumuyla ilgili iddiaları incelediği raporunda, hem SPK Başkanı Cansızlar'ı hem de üyeleri eleştiri yağmuruna tuttu.

Cansızlar, Hong Kong'da haklı, genel olarak haksız"
16px
24px
23.06.2006 11:44Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Başbakanlık Teftiş Kurulu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar ile Kurul üyeleri arasındaki gerilimin yarattığı yönetsel sorunları incelediği raporunu tamamladı. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e sunulması beklenen raporun sonuç bölümünde, SPK Başkanı Cansızlar'ın Hong Kong'daki Uluslararası Sermaye Piyasaları Kurulu Örgütü (IOSCO) Toplantısı'na gönderilmemesinin yanlışlığı vurgulandı. IOSCO'da Türkiye'nin üyeliği ve Gelişmekte Olan Piyasalar Başkanlığı'nı yürütmesinin, temsili yönü bulunduğuna dikkat çekilen raporda, Kurul  üyelerinin, "Başkan pek çok seyahat yaptı. Yurtdışında çok kalıyor" eleştirileri ise Hong Kong Toplantısı bazında makul bulunmadı. Buna karşın Cansızlar'ın dış seyahatleri, seyahat gerekçeleri, aldığı harcırah tutarlarına da bakıldı. Raporun genelinde ise Kurul Başkanı'nın, Kurul üyeleri ile uyumlu çalışması gerektiği belirtildi. Başkan'ın, üyelerin amiri konumunda olmadığı, amir gibi davranmaması gerektiği anlatıldı.

'Yargıda biter'

SPK Başkanı Cansızlar, raporun kendisi için sürpriz olmadığını ancak en azından Danıştay'dan istişari görüş alınması yönünde bir öneri beklediğini ifade etti. Cansızlar, "Araç iadesinden Doğal Afet Sigortaları Kurumu'na üye gönderilmesine kadar pek çok konu var. Kurul üyelerinin, idari işlere karışması yanlış. Umarım bu ayrıntıları gözetmişlerdir. Ama öyle görünüyor ki bu konu yargıya taşınacak ve yargıda sonuçlanacak" dedi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde