Çalık, Irak'ta önemli bir yatırıma daha başladı

Çalık, Irak'ta önemli bir yatırıma daha başladı

Çalık Enerji, günde ortalama 5 saat elektriğin verildiği Irak'ta, önemli bir yatırıma daha başladı.

Çalık, Irak'ta önemli bir yatırıma daha başladı
16px
24px
23.05.2011 13:11
ABONE OLgoogle

Irak'ın kuzeyindeki Musul şehrinin 60 kilometre güneyinde bulunan El Kayyara bölgesinde 750 megavatlık elektrik santralinin temeli düzenlenen törenle atıldı. 

     Çalık Enerji tarafından inşa edilecek santralin temeline ilk harcı Musul Valisi Esil Nuceyfi, Irak Elektrik Bakan Yardımcısı Saad İbrahim Hammudi, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Çalık Enerji Genel Müdürü Dr. Osman Saim Dinç attı. 

     Irak Elektrik Bakan Yardımcısı Saad İbrahim Hammudi, Çalık Enerjinin yapımına başladığı Ninova santrali projesini başlangıç adımı olarak kabul ettiklerinin altını çizerek, ''Bölgede aşiret şeyhleri, ileri gelenleri ve Ninova ilindeki yetkililerden projelere destek vermelerini ve yardımcı olmalarını istiyorum'' dedi. 

     Musul valisi Esil Nuceyfi ise Irak hükümetinin halka vaatte bulunduğu projenin temelinin atılmasından büyük sevinç duyduğunu ifade etti. Nuceyfi, Irak ve Türk hükümetleri arasındaki ittifak ve işbirliğinin sonucu olan bu projenin Çalık Enerji tarafından hayata geçirileceğini ve Çalık'tan daha fazlasını beklediklerini söyledi. 

     Çalık Enerjinin yatırım yaptığı Musul'da güzel konukseverliği görmesini umut ettiklerini aktaran Nuceyfi, ''Çalık Holding seviyesindeki şirketlerden bunun gibi güzel projeler bekliyoruz. Bu projenin en iyi şekilde hayata geçirilmesi için aşiretlerden, bölgenin ileri gelenlerinden ve yetkililerden işbirliği halinde ve yardımcı olmalarını bekliyoruz'' diye konuştu. 

     Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Ahmet Yıldız, Arapça yaptığı konuşmasında, santral inşaatının yapıldığı El Kayyara bölgesinden bir heyetin kendisini 1 yıl önce ziyaret ettiğini hatırlatarak, ''Allah'a çok şükür bir yıl sonra burada bu büyük santralin temelini atıyoruz. Çalık Enerji bu projeyi en iyi şekilde hayata geçirecek. Türk hükümeti Irak'ın bütünlüğü için çaba sarf ediyor ve özen gösteriyor. Türkiye Irak'ın iç işlerine müdahale etmeden Irak'ın kalkınması için çalışıyor ve çalışacaktır'' dedi. 
     
     IRAK'IN GELİŞİMİNE KATKI
     
     Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da, Irak'ın gelişimi ve refahı için atılan adımlara, üstlendikleri projelerle katkı sağladıklarını söyledi. Çalık, komşu ve kardeş Irak için büyük önem taşıyan 750 megavat büyüklüğündeki Ninova santralinin temelini attıkları için oldukça mutlu olduklarını belirterek, ''Çalık grubu şirketleri olarak Irak'ın gelişimi ve refahı için atılan adıma katkıda bulunmak istiyoruz. Ninova'nın yanı sıra inşa edeceğimiz 1250 megavatlık El Khariat ile toplam 2 bin megavat güç ile Irak'ın elektrik ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynayacağız'' diye konuştu. 

     Gelecek yıl yaz ayında ilk türbini devreye alıp elektrik üretmeye başlayacaklarının altını çizen Çalık, ''Biz burada kendimizi evimizde hissediyoruz ve bunun huzurundayız. Tecrübeli uzman Çalık enerji personeli bu projeyi zamanında bitirip en iyi şekilde hizmete alacak'' dedi. 

     İki yıl içinde bitirilmesi planlanan santral inşaatlarda toplam 2 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. 
     
     388,5 MİLYON DOLARA MAL OLACAK
     
     Musul'un 60 kilometre güneyinde yapımına başlanan 750 MW gücünde ve 388,5 milyon dolar mal olacak elektrik santrali, 250 bin haneye (1,5 milyon insana) 24 saat kesintisiz elektrik sağlayacak. 20 ayda tamamlanacak Ninova Doğalgaz Çevrim Santrali'nde Irak hükümeti tarafından General Electric'ten (GE) satın alınan her biri 125 MW gücündeki 6 gaz tribünü kullanılacak. Toplam 750 MW gücünde olacak santraldeki elektrik üretimi, doğalgazın yanı sıra fuel oil ve dizel yakıt kullanılarak da gerçekleştirilebilecek. 

     Çalık Enerji, Kerbela ilinde geçen yıl Nisan ayında Irak'ın en büyük elektrik santrali olan El Hayrat santralinin yapımına başlamıştı. Çalık Enerjinin Kerbela ve Musul'da yapımına başladığı 2 elektrik santralinin Irak'ın mevcut elektrik üretimini yüzde 20 oranında arttırarak 3,5 milyon insana 24 saat kesintisiz elektrik ve 2 bin insana da iş imkanı sunacak. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde