Çağlayan'dan başbakana teşekkür

Çağlayan'dan başbakana teşekkür

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, 15 Eylül'e kadar ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunu kaldıran genelgeden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Çağlayan'dan başbakana teşekkür
16px
24px
24.06.2006 14:52
ABONE OLgoogle

ASO Başkanı Zafer Çağlayan, 2 Haziran 2006 tarihinde Başbakana yazdıkları mektupta, havaların ısınmasından dolayı kamuda ceket giyme ve kravat takma zorunluluğu kaldırılırsa, klimaların daha az çalışmasından dolayı önemli ölçüde enerji tasarruf sağlanacağını, ASO olarak bu uygulamayı başlattıklarını ve 15 Eylül tarihine kadar klimaları 25 dereceye ayarlayıp, kravat ve ceket zorunluluğunu kaldırdıklarını belirttiklerini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu mektubu dikkate alarak bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kılık kıyafetle ilgili genelgeyi hazırladığını kaydeden ASO Başkanı, “Sayın Başbakana gösterdiği duyarlılıktan dolayı ve bu uygulamayı devreye soktuğu için teşekkür ediyorum. Sayın Başbakan ASO'nun görüşlerine ve önerilerine gerekli yaklaşımı gösteriyor. Bu genelge de bunun güzel örneklerinden biri olmuştur” dedi.

Çağlayan, söz konusu uygulamanın kamu çalışanlarının çalışma şartlarını kolaylaştırması, çevre kirliliğini önlemeye katkı yapması ve enerji tasarruf açısından çok yerinde bir uygulama olduğunu vurguladı.

YILDA 300 MİLYON DOLAR TASARRUF

Söz konusu uygulamanın özellikle enerji tasarrufuna büyük katkı yapacağının altını çizen ASO Bakanı, şunları söyledi:
“Bir klima saatte 2 kilovatsaat (kWh) enerji sarfediyor. Türkiye'de 4 milyon klimanın olduğunu varsayarsak, bu klimalar saatte 8 milyon kWh enerji harcar. Bu klimalar 10 saat çalışsa günde 80 milyon kWh enerji yapar.

Türkiye'de elektrik fiyatları 9-10 sent arasında. Bu klimaların bir günde harcadıkları enerji 8 milyon dolar. Bu, bir ayda 240 milyon dolar, 4 ayda ise yaklaşık 1 milyar dolar yapar. Bu uygulama ile yüzde 30 tasarruf yapılsa yılda 300 milyon dolar yapar. Bu 300 milyon dolara 10 bin konut yapılabilir. Yine bu 300 milyon dolar 30 megavat gücündeki bir enerji santralinin de yatırım bedelidir.”

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde