Çağlar'ın fabrikalarında neler oluyor?

Çağlar'ın fabrikalarında neler oluyor?

İki fabrikasındaki işçileri bir aylık ücretsiz izne gönderen Cavit Çağlar Grubu’nun yaptığı son uygulamala Bursa’da büyük yankı uyandırdı. İşte Bursa'da yaşananlar...

Çağlar'ın fabrikalarında neler oluyor?
16px
24px
05.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Cavit Çağlar’ın işçilerine verilen raporlara gözaltı

İki fabrikasındaki işçileri bir aylık ücretsiz izne gönderen Cavit Çağlar Grubu’nun yaptığı son uyanıklığı ortaya çıkaran haberimiz, Bursa’da büyük yankı uyandırdı.

Doktorların, sendika ile işveren arasında geçen bu olayda tarafsız olması gerektiğini belirten Bursa Tabipler Odası Başkanı Ahmet Murat Ünal, konuyla ilgili inceleme başlatırken, Sosyal Sigortalar Kurumu İl Müsteşarlığı'nın, kendilerine gelecek raporları hassasiyetle incelemesi gerektiği bildirildi.

Cavit Çağlar’ın bir aylık ücretsiz izne gönderdiği işçilerden bir bölümünün de benzer bir yöntemle Bursa Devlet Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi’e gittiği anlaşıldı.

ÜNAL: İNCELEME BAŞLATACAĞIZ

Hak etmediği halde kendisine gelen hastaya istirahat etmesi gerektiği yönünde rapor vererek devleti zarara uğratan doktorun, Türk Ceza Kununu’nda ifade edilen bir suçu işlemiş olacaklarını belirten Bursa Tabibler Odası Başkanı Ahmet Murat Ünal, “Kanunun tarafı olmamamıza rağmen, doktor arkadaşlar; önüne gelen bu tür talepleri değerlendirirken, çok ince bir çizgiyi gözetlemek zorunda. Doktor arkadaşlara, kendilerine gelen hastanın ruhsal ve sağlık durumunu da gözardı etmeden kesinlikle devlete zarar verecek davranışlardan kaçmalarını tavsiye ediyorum. Gerçeğe aykırı olarak rapor vermesinler” dedi.

Gazetemizin haberini ihbar kabul ederek konuyu yönetim kuruluna götüreceğini belirten Ünal, “Konuyla ilgili inceleme başlatacağız. Çünkü sosyal bir konu. İnsanların maddi sıkıntıları veya ailevi sorunları da olabilir ama, gerçeğe aykırı olarak rapor tanzim etmek cezayi müeyyide gerektiren bir suçtur” dedi. Ünal, Sosyal Sigorta Kurumu’nun da söz konusu raporları kabul etmeyerek hakem hastaneye götürebileceğini kaydetti.

BAŞHEKİM YARDIMCISI İTİRAF ETTİ: 80 KİŞİYE RAPOR VERDİM

İddiaların odağındaki Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekim Yardımcısı Basri Seçkin kendini savundu. Çağlar Grubu tarafından kapı önüne konulan işçilerin deprasyon yaşadığını söyleyen ve bu sebeple rapor vererek yardımcı olmaya çalıştıklarını savunan Seçkin, “Kapı önüne konulan bu insanlar, kendilerine bir çıkış yolu arıyorlar. Birçoğu depresyonda. İlk gelen gruplara olumlu yaklaştık ve rapor verdik. Baktık yığılma yaşanıyor kestik” dedi.

Sifaş ve Polylen’den gelen işçilerden 80 kişiye kendisinin rapor verdiğini itiraf eden Başhekim Yardımcısı Basri Seçkin, işten çıkarılan işçilerin Bursa Devlet Hastanesi ve Çekirge Devlet Hastanesi'ne de gittiğini de savundu.

İşini kaybedenlerin gruplar halinde gelip rapor almasının normal olduğunu iddia eden Seçkin, “Gıda zehirlemesi yaşayan insanlar da gruplar halinde geliyor. Buna kimse bir şey diyor mu?” şeklinde garip bir savunma yaptı. Seçkin, kardeşinin Sifaş’ta personel şefi olduğunu da doğruladı.

Vakit

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde