'Büyürken cari açık hep olacak'

'Büyürken cari açık hep olacak'

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, hızlı büyüme sonucu ortaya çıkan cari açığın milli gelire oranının uzun yıllar yüksek kalacağını söyledi.

'Büyürken cari açık hep olacak'
16px
24px
16.05.2006 00:00Güncelleme: 25.10.2023 14:51
ABONE OLgoogle

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ömer Sabancı, Türkiye ekonomisinde, uzun dönemli büyümenin yüzde 6 civarına yükseldiğini belirtti. Sabancı, AB'ye tam üye olunacağına inanılan 2013-2014'e kadar her yıl yüzde 6'lık büyüme sağlayabilmek için yatırımların da hızlı artışını sürdürmesi gerektiğini söyledi.

TÜSİAD'ın düzenlediği 'Şirketlerde Büyümenin Finansmanı' konulu seminerde konuşan Sabancı, ekonominin yeni bir büyüme sürecine girmesi ve AB müzakerelerinin başlamasıyla birlikte mikroekonomik yapıda da önemli gelişmeler yaşandığını dile getirdi. Sabancı, Türkiye'nin, gelecek için bir büyüme vizyonu oluştururken, büyüme sürecinin gerektirdiği finansman ihtiyacını ve bunun hangi yollarla nasıl elde edileceği sorununu da konuşmak zorunda bulunduğunu anlattı.

Ömer Sabancı, yüksek büyüme sürecinin bazı sonuçlarının ise şimdiden rakamlara da yansımaya başladığını da bildirdi. TÜSİAD Başkanı, "Yüksek büyümenin sonucu ortaya çıkan cari işlemler açığının, AB yolunda hızlı büyümeye devam etmesi gereken Türkiye ekonomisinde, ileriki yıllarda da milli gelire oranı yüksek seyredebilecektir" dedi. Ekonomideki büyümeyle birlikte, sanayi kesiminin kapasite kullanımında sınır seviyelere yaklaşılması ve artan küresel rekabet gibi etkenlerin, özel sektörün finansman ihtiyaçlarının da değişmesine ve yeni finansman modelleri arayışlarına yol açtığını vurgulayan Sabancı, bu durumun, geçmişte şirketlerin kullandığı finansman yöntemlerinde değişiklikleri kaçınılmaz kıldığını söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde