Büyükanıt'tan Gates'e ret cevabı

Büyükanıt'tan Gates'e ret cevabı

ABD'li Bakan Gates, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'tan asker istedi. İşte Büyükanıt'ın cevabı...

Büyükanıt'tan Gates'e ret cevabı
16px
24px
28.02.2008 16:12
ABONE OLgoogle

ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara ziyaretinde önce çıkan konu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK varlığına karşı yürüttüğü Güneş operasyonu oldu.

Ancak ziyaret sırasında, Amerikalı Bakan'ın çantasında, en az bu konu kadar önemli bir başka talep daha vardı; 

Gates, Genelkurmay Başbakanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile görüşmesinde, Afganistan'da Taliban'la savaşmak üzere, Türkiye'den "muharip asker" istedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, Amerikalı bakanın talebine son derece açık ve net bir "red"yanıtı verdi.  

"Biz Türkiye olarak zaten, şu anda bile terörle mücadele ediyoruz. Türk askerleri Kuzey Irak'ta PKK teröristlerine karşı savaşıyor. Dolayısıyla, Afganistan'da terörle mücadele için tek bir asker bile ayırmamız sözkonusu değil..."

 "ISAF'IN GÖREV TANIMINDA TERÖRLE MÜCADELE YOK"

 Gates'le görüşmesinde, Afganistan'daki Türk askerlerinin "NATO şemsiyesi altında görev yaptıklarını" hatırlatan Orgeneral Büyükanıt, NATO'nun Afganistan gücünün (ISAF) görev tanımının uzun müzakereler sonucunda oluşturulduğu ve ISAF'ın görev tanımında "terörle mücadelenin bulunmadığını" söyledi.  

Türkiye'nin ISAF'ın görev tanımı kapsamında, iki kere Kabil bölge komutanlığını üstlendiğini, Mehmetçiğin bu görevi sürdürmeye devam edeceğini de kaydeden Orgeneral Büyükanıt, ancak Afganistan'ın güney ve doğusunda Taliban'la mücadele için "muharip güç" gönderilmesinin sözkonusu olmayacağını söyledi.  

"IRAK'TAKİ ABD ASKERİNDEN FAZLA ASKER, TERÖRLE MÜCADELE EDİYOR" 

Orgeneral Büyükanıt, halen Türkiye'nin terörle mücadelesine ayırdığı asker sayısının, ABD'nin halen Irak'ta bulunan asker sayısından fazla olduğunu da hatırlatarak, "dolayısıyla, Türkiye'nin Afganistan'da terörle mücadele ayıracak Mehmetçiği yoktur" mesajını yineledi.  

GATES'İN BAŞDÖNDÜREN TRAFİĞİ

 ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Ankara temaslarını tam olarak yarım güne sığdırdı. Konuk Bakan, yaklaşık 8 saat içinde, Türk meslektaşı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile görüştü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'un tüm görüşmelerinde eşlik ettiği Gates, Ankara'ya dün akşam saatlerinde ulaşmış, ancak resmi temaslarını bu sabaha bırakmıştı. Gates, Ankara'dan öğle saatlerinde, özel uçak ile ayrıldı. Türkiye, ABD Savunma Bakanı'nın 9 günlük turunun son halkasıydı. Daha önce Avustralya, Endonezya ve Hindistan'da temaslarda bulunan Gates, Ankara'dan Washington'a hareket etti.  

 "KOSOVA'DA VETOYU KALDIRIN" MESAJI 

Edinilen bilgiye göre Gates'in temaslarında Anara'dan bir başka talep de, Türkiye'nin Kıbrıslı Rumlar'ın da içinde bulunacağı AB Kosova Polis gücünün bu ülkede halen görev yapmakta olan NATO gücünün imkanlarından yararlanmasına yönelik itirazını kaldırması oldu.

 Ancak Türk yetkililer, Gates'in bu talebine de olumlu yanıt vermediler. Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ni tanımadığını, Türkiye-ABD ve İngiltere arasında varılan Ankara mutabakatı uyarınca da, AB'nin harekatlarında NATO imkanlarından yararlanması için, bu harekatlara Kıbrıslı Rumları sokmaması gerektiğini Gates'e hatırlatıldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde