Büyükanıt görevi devraldı

Büyükanıt görevi devraldı

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI GÖREVİ DÜZENLENEN TÖRENLE BÜYÜKANIT'A GEÇTİ.

Büyükanıt görevi devraldı
16px
24px
28.08.2006 17:58
ABONE OLgoogle

Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a devreden Orgeneral Hilmi Özkök, 'Geriye dönüp baktığımda, görevini bitirmiş bir insanın huzurunu hissetmekte olduğumu öncelikle ifade etmek istiyorum' dedi. Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay Başkanlığı görevini Genelkurmay Karargahında düzenlenen törenle Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a devretti. Orgeneral Özkök, törende yaptığı konuşmada, 4 yıl önce devraldığı, büyük bir şevk, heyecan ve onurla sürdürdüğü Genelkurmay Başkanlığı görevinin sonuna geldiğini belirterek, şunları kaydetti: '52 yıldır şerefle ve kıvançla taşıdığım üniformama, 47 yıllık subaylığıma ve Türk Silahlı Kuvvetlerindeki kutsal görevime huzurlarınızda bugün veda ediyorum. Geriye dönüp baktığımda, görevini bitirmiş bir insanın huzurunu hissetmekte olduğumu öncelikle ifade etmek istiyorum. Beni izleyecek olan bütün komutanların bu görevi benden daha iyi yapacaklarına olan inancım, bu huzuru daha da derinleştiriyor. Arkama bakmadan onlara güven dolu olarak ayrılıyorum.' Göreve başladığı tarihten bugüne kadar geçen 4 yıllık süre içinde dünyada ve özellikle Türkiye'nin yakın çevresinde çok önemli gelişmelere tanık olunduğunu vurgulayan Orgeneral Özkök, bu gelişmelerin önemli bir bölümünün ülke güvenliğiyle de yakından ilgili olduğuna işaret etti. Orgeneral Özkök, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Geride bıraktığımız 4 yıl, birçok bakımdan yönetilmesi zor bir kriz ve değişim dönemi olarak tarihteki yerini alacaktır. Bu dönemdeki TSK'nın üzerine düşen görevleri ve çağın gerektirdiği uyarlamaları komutan arkadaşlarım ve karargah mensuplarımla oluşturduğumuz müşterek bir akıl ve gayretle gerçekleştirmeye çalıştık.' Komuta ettiği döneme ilişkin değerlendirmeyi TSK mensuplarına ve yüce milletin sağduyusuna bıraktığını ifade eden Orgeneral Özkök, gelecekle ilgili bazı öngörülerini dile getirmek istediğini belirtti. Orgeneral Özkök, soğuk savaş döneminin sona ermesiyle birlikte birçok ülke için genellikle tehditlerin ortadan kalktığını ve bu ülkelerin savunma harcamalarında anlamlı azalmalara gittiğini ancak Türkiye'nin güvenlik endişelerinin son dönemde çevresinde meydana gelen olaylarla daha da arttığını vurguladı.

Org. Büyükanıt ilk hedefini açıkladı

Genelkurmay Başkanlığı görevini Org. Hilmi Özkök'ten devralan Yaşar Büyükanıt, görevi devraldıktan sonraki ilk açıklamalarını yaptı. Büyükanıt'ın açıklamaları özetle şöyle:

"Görevimin bilincindeyim. Sorumluluğumu çok iyi biliyorum. Gerevi devraldığım değerli komutanımın yapmış olduğu değerlendirmeleri çok isabetli buluyor ve yürekten katılıyorum.

Küresel derğişim Türkiye'yi de etkiliyor. Dış etmenlerin yanında bölücüğ terör ve irticada önemli bir tehlikedir.

Güvenlik kavramı büyük değişime uğradı. Artık dengelenmiş iki kutuplu bir dünya var.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne kadar bu kadar çok risk ve tehlikelerle karşı karşıya gelmemiştir.

TSK'nın iç siyasetle ilgisi yoktur ve olmamalıdır.

Şahsıma iki yıldır yapılmakta olan saldırı ve tehditlerle ilgili yanıtımı bugün dile getirmeyi bu toplantıya yakışmayacağını düşünüyorum. Şer odaklarının maskesi yakında düşecektir.

TSK'da modernizasyon çalışmalarını yakından takip etmek ilk hedefim olacaktır.

Etnik milliyetçiliğe dayalı bölücü terör tehdidi söz konusudur. Bu durum bizim mücadele azmimizi ve karlılığımızı ortadan kaldıramayacaktır. Türkiye'yi yeni Sevr'lere mahkum edecek bir gücün olabileceğini düşünm

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde