Botaş gaza geldi

Botaş gaza geldi

BOTAŞ, DOĞAGAZA GELECEK 3 AY BOYUNCA YÜZDE 4'ER ZAM İSTEDİ. ENERJİ BAKANI İSE..

Botaş gaza geldi
16px
24px
30.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Enerjİ KİT’lerindan alacaklarını tahsil edemeyen BOTAŞ, döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki artışın da etkisiyle doğalgazda ortaya çıkan zam ihtiyacı nedeniyle, Enerji Bakanlığı’na üç ay süresince yüzde 4’er zam yapılması talebini iletti. Enerji Bakanı Hilmi Güler’e sunulan zam planına göre Eylül, Ekim ve Kasım ayları boyunca doğalgaz fiyatının “yüzde 4+4+4” oranlarında artırılması öngörüldü. Bakan Güler’in doğalgaza 3 ay boyunca sürekli zam yapılması yerine Eylül ve Kasım aylarında yüzde 5+5 oranlarında zam yapılması fikrini değerlendirdiği belirtiliyor.

BOTAŞ, gaza bu yıl Mart’ta yüzde 5.83, Haziran’da yüzde 5.74, Ağustos’ta ise yüzde 6.8 zam yapmıştı. Ancak BOTAŞ yılın geri kalan kısmında zam ihtiyacının yüzde 20’yi aştığını belirtiyor ve kış ayları gelmeden zammın kaçınılmaz olduğunu savunuyor.

Eylül ayı başından itibaren geçerli olacak bir zam konusunda Bakan Güler’in kararı bekleniyor. Yeni zam yapmak istemeyen ve formül arayan Güler’in kararın EPDK’ya bildirilecek olması nedeniyle 2 günü kaldı.

BOTAŞ İSYAN ETTİ
EÜAŞ’ın, doğalgaz çevrim santralları için BOTAŞ’tan satın aldığı ancak parasını ödemediği borcun tutarı faiziyle birlikte 6 milyar YTL’ye ulaştı. Ancak EÜAŞ da verdiği doğalgazın parasını TEDAŞ nedeniyle tahsil edemiyor. Enerji KİT’lerinin kendi aralarındaki borç alacak ilişkisi nedeniyle nakit dengesi bozulan BOTAŞ’ın ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi şirketi EGO’dan da alacakları faizi ile birlikte 903 milyon YTL’ye ulaştı. Bu kapsamda BOTAŞ Bakanlığı zam yapılmaması halinde yıl sonunu büyük zararla kapatacağı uyarısı yapmıştı.

FATURALAR 109 YTL KABARACAK
Son doğalgaz zammının ardından İstanbul’da doğalgaz tüketiciye m3’ü 0.584146 YTL (584 bin 146 lira) dan, Ankara’da ise 0.581608 YTL (581 bin 608 lira) dan satılıyor. Halen 100 m2 bir evin yıllık doğalgaz kullanımı 1.500 m3’ü buluyor. Bu durumda halen bir tüketici İstanbul’da doğalgaza yılda 876 YTL harcarken, Ankara’da da 872 YTL harcıyor. 100 m2’lik bir ev kış aylarında ortalama 300 m3 doğalgaz kullanıyor. Buna göre İstanbul’da 100 m2’lik bir ev kış ayında doğalgaza ortalama 176 YTL ödüyor.

BOTAŞ’ın önerdiği gibi doğalgaza üç ay boyunca yüzde 4 zam yapılması durumunda, İstanbullu tüketicinin yıllık doğalgaz faturası 109 YTL artmış olacak. Ankaralı için ise yıllık fatura 102 YTL artmış olacak. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında ardarda yapılacak yüzde 4’erlik zammın ardından zam yapılmasa bile tüketici doğalgaza bir yılda 876 YTL öderken, ödeyeceği tutar 985 YTL’ye çıkacak.

Bakan Güler’in yüzde 5+5 iki ay üstüste zam planı, İstanbullu tüketicinin yıllık doğalgaz faturasını 90 YTL artırırken, Ankaralı tüketicinin yıllık faturası 83 YTL artıracak. Bu durumda 100 m2’lik bir evin yıllık doğalgaz masrafı İstanbul’da 876 YTL’den 966 YTL’ye, Ankara’da ise 816 YTL’den 899 YTL’ye çıkacak.

İGDAŞ: KÖMÜRE DÖNEN ZARAR EDER
İGDAŞ Genel Müdürü K.Levent Tüfekçi, “Doğalgaza son gelen zamlara rağmen doğalgaz hala en hesaplı yakıt olma özelliğini koruyor” dedi. Tüfekçi “İstanbul için ortalama büyüklükte örneğin 100 m2’lik bir daire için bir aile,ısınmada kömür, mutfak ve banyoda tüpgaz kullanması durumunda yılda 1.574 YTL harcarken, aynı ihtiyaçlarını doğalgazla karşılaması durumunda 856 -876 YTL ödüyor. Bu da yarı yarıya tasarruf anlamına geliyor. Ayrıca doğalgaz konforu, kullanım kolaylığı ve her şeyden önemlisi çevreci bir yakıt olarak havayı kirletmemesi sebebiyle İstanbul için en ideal yakıttır” dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde