BM, Kosava için acil toplandı

BM, Kosava için acil toplandı

BM Güvenlik Konseyi, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Rusya'nın talebi doğrultusunda acil olarak toplandı.

BM, Kosava için acil toplandı
16px
24px
17.02.2008 21:00
ABONE OLgoogle

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin toplantıdan önce gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün Konseyi acil bir toplantıya çağırdıklarını ve kapalı yapılacak toplantıda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kosova'daki gelişmelerle ilgili brifing vereceğini belirtti.

Çurkin, yarın için Konsey'in açık olarak toplanmasını istediklerini ve toplantıya Sırp devlet başkanının katılmasını beklediklerini söyledi. Rusya'nın BM'nin 1244 sayılı kararının bölgede görev yapan UNMIK (BM Kosova Misyonu)tarafından uygulanmasını ve Kosova'nın tek taraflı bağımsızlık ilanının geçersiz sayılmasını istediğini ifade eden Çurkin, bölgedeki güvenlik durumundan da endişeli olduklarını söyledi.

Çurkin, Kosova'daki Sıpların ve diğer etnik grupların güvenliklerinin sağlanmasını istediklerini ve Kosova'daki Sıpları bu tek taraflı bağımsızlık ilanı kararına uymamaya çağırdı. Yeni başlayan Konsey toplantısı basına kapalı yapılıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde