Biz tutturduk, AB deliyor

Biz tutturduk, AB deliyor

TÜRKİYE BORÇLANMADA AB İÇİN GEREKEN MAASTRİCHT KRİTERLERİNİ YAKALADI ANCAK..

Biz tutturduk, AB deliyor
16px
24px
25.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Türkiye son 4 yıldır uyguladığı sıkı maliye politikaları ile Avrupa Birliğinin (AB) ekonomik alandaki anayasasını oluşturan Maastricht kriterlerini yakalamaya başlarken, borçluluk ve bütçe disiplininde birçok birlik üyesini de geride bıraktı. Türkiye, ülkelerin en önemli borçluluk göstergesi olarak kabul edilen kamu net borç stokunun, gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranında 2005 yılında yüzde 55.8 ile Avrupa Birliğinin Maastricht kriteri olan yüzde 60 sınırının altına indi. AB üyesi 25 ülkenin kamu net borç stokunun GSYH'ye oranının ortalaması ise geçen yılın sonunda yüzde 63.4 olarak gerçekleşti. AB böylece kendisinin belirlediği, yüzde 60 sınırını öngören Euro Bölgesi kriterlerini ihlal etmiş oldu.

Bütçede de tutturduk
Eurostat'ın verilerine göre, geçen yıl AB'de en yüksek kamu borçluluk oranına sahip ülkeler Yunanistan İtalya, Belçika, Malta, Kıbrıs Rum Kesimi, Almanya olarak sıralandı. AB içinde kamu net borcunun gayri safi yurtiçi hasılalarına oranı Türkiye'den daha yüksek çıkan diğer ülkeler ise Portekiz, Avusturya ve Macaristan.

Türkiye, 2005 yılında bütçe açığındaki Maastricht kriterini de karşılarken, AB'nin 7 üyesinde bütçe açıkları GSYH'nin yüzde 3'ünü aştı. Bütçe açığının milli gelire oranı Türkiye'de geçtiğimiz yıl yüzde 2 olmuştu. Macaristan yüzde 6.1, Portekiz yüzde 6, Yunanistan yüzde 4.5, İtalya yüzde 4.1, İngiltere yüzde 3.6, Almanya ve Malta yüzde 3.3 ile geçtiğimiz yıl birliğin rekor açık veren üyeleri oldu.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde