'Bıyığımı bir şartla keserim'

'Bıyığımı bir şartla keserim'

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Rumi Forum ve Türk-Amerikan Dostluk Grubu tarafından düzenlenen bir oturuma katıldı. Türkiye-AB arasındaki ilişkiyi ''aşk ilişkisine'' benzeten Tüzmen, şaunları söyledi..

'Bıyığımı bir şartla keserim'
16px
24px
30.03.2006 14:46Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, küreselleşmenin sonucu olarak dünyanın küçük bir köy haline geldiğini ve komşular arasında iletişimin zorlaştığını, yanlış anlamaların ve farklı kültürler arasında çatışmaların ortaya çıktığını kaydederek, tartışmaların dini inançlar etrafında dönmesinin üzücü olduğunu söyledi.
      Rumi Forum ve Türk-Amerikan Dostluk Grubu tarafından düzenlenen bir oturuma katılan Tüzmen, 'Türkiye'nin dış ticareti ve kültürler arası diyaloğa katkısı' başlıklı bir konuşma yaptı.
      Tüzmen, 'küreselleşmenin bir sonucu olarak küçük bir köyde yaşıyoruz. Küçük köyümüzde komşular arasında iletişimin giderek zorlaştığı görülüyor. Sıkça yanlış anlamalar meydana geliyor. Dahası bu küçük köyde farklı kültürlerin uzlaşamadığı hatta çatıştığı yönünde tartışmalar var. Böyle bir tartışmanın olması üzücü ama herşeyden önce bu tartışmanın dini inançlar etrafında dönmesi daha da üzücü' dedi.
      Kürşad Tüzmen, Türkiye için farklı kültürlerin birarada yaşamasının yeni bir şey olmadığını, İstanbul'un, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yaptığını anlattı.
      Tüzmen, çok zengin bir kültürel mirastan gelen Türk göçmenlerin, göç ettikleri ülkelere entegrasyonda, bu çerçevede sıkıntı çekmediğini de kaydetti.
      Ülkeler arasında ticaretin en önemli bağlardan biri olduğunu belirten Tüzmen, ticaretin sadece iş yapmak anlamına gelmediğini, ticari alışverişin, farklı kültürlerle iletişim yolu olduğunu söyledi. Tüzmen, 'birbirimizi daha çok tanımalıyız. Ve bunu yapmanın en iyi yolu, ticareti artırmak' dedi.
      Bu çerçevede Türkiye'nin, 6 Amerikan eyaletiyle ticareti artırma yönündeki girişimini anlatan Tüzmen, Türkiye ve Türk şirketlerinin, Amerikan piyasasına girmeye hazır olduğunu, Amerikan iş çevrelerinin Türkiye hakkında daha fazla bilgi edindikçe, Türkiye'ye yatırım yapmaya daha istekli olacaklarını kaydetti.
      Türk asıllı Amerikalılara hitabeden Tüzmen, Amerikan toplumunda mümkün olduğunca aktif rol oynamaları çağrısında bulundu ve 'Amerikan toplumuyla diyaloğunuzu iyileştirin. Birbirinizi daha iyi tanıdıkça birbirinize sevgiyle yaklaşmayı öğreneceksiniz' dedi. Türk Amerikalıları, çocuklarına Türkçe öğretmeye davet eden Tüzmen, 'Türkçe, çocuklarınızı atalarınıza bağlayan bir araç olacak' diye konuştu.
      Türk asıllı Amerikalıları, ABD'de girişimcilik fırsatlarını değerlendirmeye çağıran Tüzmen, zaman içinde bu çalışmaların Türkiye'ye entegre edilmesini beklediğini ve kendisinin de gerekli yardımı yapmaya hazır olduğunu kaydetti. Kürşad Tüzmen, Türk Amerikalılar'dan, çocuklarını politikayla ilgilenmeye yöneltmelerini de istedi.
     
     'AB ÜYESİ OLUNCA BIYIĞIMI KESECEĞİM'
      Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Tüzmen, bir katılımcının, ABD ile serbet ticaret anlaşması yapılmasına ilişkin sorusu üzerine, 'keşke ABD ile böyle bir anlaşmamız olsa' dedi. AB'nin, 'nasıl olsa AB üyesi olacaksınız, ABD ile serbest ticaret anlaşmasına gerek yok' yaklaşımı sergilediğini ifade eden Tüzmen, 'AB üyesi olduğumuz zaman ben de bıyığımı keseceğim' dedi.
      Tüzmen, Türkiye'nin AB ile Gümrük Birliği anlaşmasını imzaladığı dönemde kendisi dış ticaretten sorumlu bakan olsaydı, bu anlaşmayı imzalamayacağını, bunun yerine AB ile serbest ticaret anlaşması imzalama yoluna gitmeyi tercih edeceğini söyledi. Tüzmen, 'bana göre AB ile serbest ticaret anlaşması çok daha iyi işleyecekti. Ama artık bu geride kaldı. AB ile Gümrük Birliği anlaşması olan yegane ülke biziz ve dünyanın geri kalanına göre hiç adil olmayan gümrük vergileri var' dedi.
      Türkiye-AB arasındaki ilişkiyi 'aşk ilişkisine' benzeten Tüzmen, 1960'larda 'genç bir delikanlı' olan Türkiye'nin,
E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde