Bir millet iki devlet

Bir millet iki devlet

Başbakan Erdoğan, Türkmenistan'ı "ata yurdu" olarak gördüklerini belirterek şöyle konuştu:

Bir millet iki devlet
16px
24px
05.10.2008 13:56
ABONE OLgoogle

Başbakan Erdoğan, Türkmenistan'ı "ata yurdu" olarak gördüklerini belirterek şöyle konuştu: "Biz buradaki işadamlarımızı, yatırımlarımızı, işçilerimizi ve ailelerini bir dostluk, kardeşlik köprüsü olarak görüyoruz."..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan'daki yatırımları, işadamları ve işçileri Türkiye ile Türkmenistan arasında dostluk köprüsü olarak gördüğünü söyledi. Erdoğan, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta düzenlenen Türkiye-Türkmenistan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 700 milyon dolar olduğunu ve bu rakamı yeterli görmediğini kaydetti. Türk işadamlarının Türkmenistan'da karşılaştıkları sorunlara da değinen Başbakan Erdoğan, bu sorunlar arasında vize ve araç geçişlerinden alınan yüksek ücretin de bulunduğunu söyledi.

ENERJİ KORİDORU

Başbakan Erdoğan, Ortadoğu, Karadeniz Avrupa arasında enerji koridoru oluşturan, Karadeniz ile Ortadoğu'daki petrol ve doğalgazın batı ülkelerine taşınmasında Türkiye'nin en güvenilir güzergâh olduğunu belirterek, Türkiye, bölge ve dünyadaki en stratejik enerji üslerinden biri olacak, Türkmen doğalgazının Hazar boru hattı ile geçişinin sağlanmasının, Türkmenistan ve Türkiye'yi daha etkin bir konuma getireceğine inanıyorum. Her iki ülkeyi daha aydınlık ve müreffeh bir gelecek bekliyor" diye konuştu.

BİR MİLLET İKİ DEVLET'

Başbakan Erdoğan, içinde bulunulan dönemde banka kredilerinde herhangi bir değişimin söz konusu olmadığını belirterek, bu oranın yüzde 2-3 seviyelerinde bulunduğunu, bunun da finansal sektörü etkileyecek bir oran olmadığını kaydetti.

"Soydaşlarımız, kardeşlerimiz ve akrabalarımız olarak gördüğümüz ülkelerle ilişkilerimize ayrıcalıklı bir önem veriyoruz" diyen Erdoğan, Ortadoğu, Balkanlar ve Kafkasya'daki ihtilafların çözüme kavuşması için her türlü çabayı gösterdiklerini de ifade etti. Türkmenistan'ın merhum Cumhurbaşkanı Saparmurad Türkmenbaşı'nın 'bir millet iki devlet' sözlerini de hatırlatan Erdoğan, iki ülke arasındaki münasebetleri bu sözün ortaya koyduğunu kaydetti. Erdoğan, bir Türk firmasınca yaptırılan anaokulu açılışında da "Buradaki işadamlarımı, yarıtımlarımızı, işçilerimizi ve ailelerini Türkiye ile Türkmenistan arasındaki dostluk, kardeşlik köprüsü olarak görüyoruz" dedi.

'Bankaların kredi dönüşlerinde herhangi bir sorun yaşanmadı'

Başbakan Erdoğan, ABD merkezli küresel dalgalanmanın, tüm açık piyasaları az ya da çok etkisi altına aldığını belirterek, "Türkiye olarak küresel krize karşı son derece hazırlıklıyız. Tedbirlerimizi de almış bulunuyoruz" dedi. Özellikle 1980 sonrasında Türkiye'nin, ortalama 3 yılda bir ekonomik krizlere sahne olmasının ciddi tecrübe kazandırdığına işaret eden Başbakan, "Mali sektörü yeniden yapılandırdık. Özellikle bankacılık sektörünü çok sağlam temeller üzerine inşa ettik. Örneğin bu dönemde bankaların kredi noktasında herhangi bir geri dönüş sıkıntısı olmadı" değerlendirmesinde bulundu.

AB üyeliğinin Türkiye'nin hedeflerinden biri olduğunu dile getiren Erdoğan, müzakereleri kararlı bir şekilde sürdürdüklerini ve sürdürmeye devam edeceklerini belirtti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde