'Bir fuarla 2 milyon dolar çıkar'

'Bir fuarla 2 milyon dolar çıkar'

Formula"nın Türkiye"ye gelmesinde büyük emeği olan Mehmet Yıldırım, yarışların yapıldığı İstanbul Park"ın Ecclestone"a verilmesini eleştirdi. Yıldırım, “Pistte bir otomotiv fuarı düzenlense 2 milyon dolar çıkar” dedi.

'Bir fuarla 2 milyon dolar çıkar'
16px
24px
27.03.2007 04:02
ABONE OLgoogle

İstanbul Ticaret Odası eski Başkanı Mehmet Yıldırım, Formula yarışlarının yapıldığı ve 230 milyon dolara mal olan İstanbul Park"ın işletme hakkının Motor Sporları Organizasyonu"ndan (MSO) alınıp Formula 1"in patronu Bernie Ecclestone"a verilmesini eleştirdi.

Formula yarışlarının Türkiye"ye gelmesinde büyük emeği olan Yıldırım"a göre, pistin işletme hakkı için Ecclestone yıllık 2 milyon dolar ödeyecek. Yıldırım, pistin işletme hakkını devretmeden 2 milyon doların rahatlıkla çıkarılabileceğini belirterek, “İTO, üyeleri ile birlikte Paris, Londra, Brezilya"ya fuara gidiyor. Halbuki pistte bir otomotiv fuarı düzenlese bu para çıkar” dedi. Mehmet Yıldırım, İstanbul Park"ın sadece Formula 1 yarışlarının yapılması için inşa edilmediğini, pistte yapılacak farklı organizasyon ve yarışlarla İstanbul ve Türkiye"ye yılda ilave 600 bin turistinin kazandırılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

TÜRKİYE KAYBEDECEK

Yıldırım şöyle devam etti: “Pisti inşa etmeden önce dünyanın 5-6 büyük otomotiv markasının Türkiye"de araç tanıtımlarını yapmasını planlıyorduk. Örneğin, BMW veya Toyota gibi dünyaca ünlü firmalarla aylık 5 milyon dolar anlaşmalar yapılacaktı. Sadece BMW"nin dünyadaki bayileri eşleri ile Türkiye"ye gelse bu ekstradan 100 bin turist demek. Bunların konaklama ve turistik harcamaları düşünüldüğünde dünya bir para İstanbul ekonomisine kazandırılacaktı.

Bunlar yapılmadan, pist Bernie Ecclestone"a veriliyor. Ecclestone, Formula yarışları dışında piste kilit vuracak. Sonuçta kaybeden İstanbul ve Türkiye olacak.” Pistin işletme hakkının Ecclestone"a verilmesinin yanlış olduğunun ısrarla altını çizen Mehmet Yıldırım, sorumluluk sahibi olan kişilerin suçu birbirinin üzerine atmasını doğru bulmadığını bildirdi. Yıldırım, “Eğer siz eksikleri gidermez, yapılması gerekleri yapmazsanız"böyle uygundu" diyemezsiniz. Bana kalırsa bu işi beceremediler. Bu vizyon meselesi, verip kurtulmayı seçtiler. İstanbul ve Türkiye yararlansın diye yapılan pisti bir yarışa mahkum ettiler. Bu pistin üzerinden çok reklam yaptılar. Tukaka diyemezler” diye konuştu.

BAKANLAR DEVREYE GİREBİLİR

İTO eski Başkanı Mehmet Yıldırım, Formula 1 yarışları öncesinde 1 milyar dolar olan otomotiv ve yan sanayinin bugün 15 milyar dolara yaklaştığını söyledi. Yıldırım, “Bugün otomotiv firmalarının üretimi 1 milyon adedi geçti. Dünya ticaret üzerine kuruludur. Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen veya İTO, otomotiv firmalarına "burada organizasyon yapın" dese hangisi karşı çıkardı. Ama bunu bile beceremediler” şeklinde konuştu.

 Hamit Varol/Bugün

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde