Bir ayda 2 kere nasıl doğurulur!

Bir ayda 2 kere nasıl doğurulur!

Son iki ayda haksız yere ödendiği tespit edilen ödemelerin tutarı 77 milyon YTL oldu.

Bir ayda 2 kere nasıl doğurulur!
16px
24px
04.07.2008 08:57
ABONE OLgoogle

Sağlıktaki büyük vurgun ortaya çıktı. Bakan Faruk Çelik'in anlattığı kamu, özel ve üniversite hastanelerinde yapılan yolsuzluklar söze gerek bırakmadı.   
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sağlıktaki vurgunu ortaya çıkardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bazı üniversite hastanelerinde kan tahlili maliyetlerinin 10 kat yüksek faturalandırıldığını, yapılmayan ameliyatların yapılmış gibi gösterildiğini, serum faturalarının 1 milyon YTL yükseltildiğini kaydetti.

HASTALAR BİLE İSYAN ETTİ

Basın toplantısı düzenleyen Çelik, sağlıkta yapılan açılımların suiistimali de beraberinde getirdiğini belirterek, kamu, özel ve üniversite hastanelerinde yapılan yolsuzluklara örnekler verdi.

Bazı örnekler şöyle:

Bazı hastanelerde çok sayıda kişiye birden fazla branşta poliklinik muayenesi yapıldı. Üniversite hastaneleri, özel hastaneler, tıp merkezleri, dal merkezlerinde son dönemlerde yapılan inceleme ve araştırmalarda gerek hasta sayısı ve fatura tutarları 8 kata kadar artış gösterdi.

Son iki aylık dönemde yapılan incelemelerde haksız yere ödendiği tespit edilen ödemelerin tutarı 77 milyon 347 bin YTL oldu.

Toplam sağlık giderleri üniversite ve özel hastanelerde yüzde 61 oranında arttı. Toplam bin 224 YTL fatura edilmesi gerekirken, devlete 1.8 milyon YTL'lik fatura kesildi.

Bİr hastaya “bardholin apse drenaji” diye bir ameliyatı yapıldığı ifade edildi ancak hasta, böyle bir ameliyatı olmadığını açıkladı.

Fazla gösterilen enjeksiyon bedelleri nedeniyle 1 yılda 955 bin YTL haksız edeme yapıldı. Bir hasta aynı andan iki ayrı hastanede sağlık hizmeti alıyor gösterildi. 9 ay içinde birden fazla doğum yapmış gibi gösterilen hastalar nedeniyle ödenen fazla tutar 453 bin YTL oldu.

Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde