Biodizel işletmeleri açılmadan kapandı, 4 bin 500 kişi işsiz kaldı

Biodizel işletmeleri açılmadan kapandı, 4 bin 500 kişi işsiz kaldı

Biodizel üreten fabrikalar, litre başına getirilen 65 YKr'luk Özel Tüketim Vergisi nedeniyle resmi olarak açılmadan kapandı.

Biodizel işletmeleri açılmadan kapandı, 4 bin 500 kişi işsiz kaldı
16px
24px
04.05.2006 17:00
ABONE OLgoogle

Biyodizel üreticileri, Türkiye'nin alternatif enerji üretmesine bazı güç odaklarının müsaade etmediği görüşünü savunuyor.
Alternatif Enerji ve Biyodizel Üreticileri Birliği, Hiltonsa Oteli'nde düzenlediği toplantıda sektörün içinde bulunduğu durumu tartıştı. Birlik Başkanı Tamer Afacan, Biyodizel üretiminin 43 milyon dolarlık ÖTV yüzünden durduğunu savundu. 181 firmanın 2 milyon 100 bin ton kapasiteye sahip olduğunu ve fiili olarak 90 bin ton üretim yaptığını belirten Afacan, üretimin 42 bin tonunun ithal ham yağdan gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) 700 milyon dolar görev zararı olduğunu savunan Afacan, "1,1 milyar dolar yağ ithalatı ve 2,5 milyar dolar tutarında da kaçak mazot girişi yapılıyor. 42 milyon dolarlık ÖTV uğruna bu ülkenin 4 milyar 120 milyon doları heba ediliyor. Bunun arkasında Avrupa'da ve gelişmiş ülkelerde biyodizeli destekleyerek ödül alan ve maalesef bizim ülkemizde biyodizeli desteklemeyen dağıtım firmaları var. Bunun arkasında ülkeye kaçak mazot sokan firmalar var. Bunun arkasında Türkiye'nin kendi alternatif enerjisini üretmesini istemeyen dışa bağımlı olan, Türk tarımının zarar etmesini isteyen güçler var. Çünkü Biyodizel'den elde edilen gelirin yüzde 84'ü tarıma gidiyor. Bundan rahatsız olanlar var. Eğer biyodizelin üretiminde kullanılan kanola ekimi yaygınlaşırsa TMO'nun da görev zararı azalacak." dedi.

Avurapa Birliğinin Biyodizel'den ÖTV almadığını belirten Afacan'a göre, AB'nin 2030'a kadar biyodizel üretimini yüzde 30'a çıkarmayı planlıyor. Ayrıca Türkiye'de sadece 12 bin dekar alanda ekimi yapılan kanola bu yıl 1 milyon 200 bin dekar alanda yapılmaya başlandı. Litre de 65 YKr ÖTV konulmasıyla birlikte Biyodizel'in litresi 2,49 YTL'yükseldi. Bu durumda hem kanola hem de biyodizel alternatif ürün ve enerji kaynağı olmaktan çıktı. Şu anda 181 firma üretim yapmıyor ve yaklaşık 4 bin 500 işçi işsiz kaldı.  

Adana/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde