Beklenen yanıtı vermedi

Beklenen yanıtı vermedi

ESKİ BAŞBAKAN BÜLENT ECEVİT'İN SAĞLIĞIYLA İLGİLİ UMUTLAR TÜKENİYOR

Beklenen yanıtı vermedi
16px
24px
23.05.2006 11:45Güncelleme: 27.10.2023 14:24
ABONE OLgoogle

Bülent Ecevit'in 66 saattir uyutulmasını sağlayan ilaçlar dün sabahtan itibaren kademeli olarak kesildi. Uyanma aşamasında eski başbakandan beklenen yanıtın alınamadığı ve beyin fonksiyonlarının geri dönmediği kaydedildi.

Yüksek tansiyona bağlı olarak geçirdiği beyin kanaması sonucu Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) ameliyat edilen ve 66 saat boyunca yaşam destek ünitesine bağlı olarak uyutulan eski başbakan ve DSP Onursal Başkanı Bülent Ecevit'le ilgili umutlar tükeniyor.

Dün 06.00'dan itibaren kademeli olarak uyandırılmaya başlanan Ecevit'le ilgili olarak akşam saatlerinde yapılması beklenen açıklama gerçekleşmedi. Yaşamsal göstergeler açısından kritik öneme sahip olan "uyanma" aşamasında Ecevit'ten akşam saatleri itibariyle beklenen yanıtın alınamadığı ve beyin fonksiyonlarının geri dönmediği kaydedildi. Doktorların, Ecevit çiftinin yakınlarına, "aileye ve kamuoyuna" açıklamanın bugün yapılacağı bilgisini ilettikleri belirtildi.

19 Mayıs sabahı 04.45'te ameliyatı sona erdikten sonra anestezi ilaçlarıyla uyutulan Ecevit'in 66 saatlik uyutulma sürecine dün 06.00 itibarıyla kademeli olarak son verilmeye başlandı.
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, uyandırılma sürecinin tahminen akşamüzeri sona ereceğini ve açıklama beklendiğini duyurdu. Ancak beklenen açıklama bir türlü yapılmadı.

Alınan bilgilere göre, Ecevit'in akşam saatlerinde çekilen beyin tomografisinde, yaşamsal göstergeler açısından kritik önem taşıyan uyanma aşamasında beyin fonksiyonlarında umut edilen göstergelere rastlanmadı. Kaynakların, açıklamanın neden yapılmadığı yolundaki sorulara "Yarını (bugünü) bekleyin" yanıtını verdikleri öğrenildi. Doktorların, Ecevit çiftinin çok yakınındaki bazı isimlere de aileye ve kamuoyuna gerekli açıklamanın bugün yapılacağını ilettikleri belirtildi.

Ecevit'i sadece eşi Rahşan Ecevit'in görmesine izin verildiğini belirten Zeki Sezer, "Doktorlar uyanma süresi konusunda süre veremiyor. İlaç etkisi bittikten sonra gerekli testler yapılacak" dedi. Ecevit'in inatçı biri olduğunu, darbeler atlattığını kaydeden Sezer, "Kritik 48 saatten sonraki her anın olumsuzluk olmadan geçilmiş olması, umudumuzu artırmamıza neden oluyor. Ecevit oradan sağlıklı çıkacak. Ecevit gibi bir devlet adamına bu ülkenin her zaman ihtiyacı var" diye konuştu. Sezer, Rahşan Ecevit'in eşini her görüşünden sonra yüzünde rahatlama ifadesi olduğunu söyledi. Ecevit'i dün İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de ziyaret etti.
 
 
 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde