BDDK'dan patronlara eleştiri

BDDK'dan patronlara eleştiri

BDDK BAŞKANI BİLGİN: MAALESEF TÜRK PATRONLARI, KENDİLERİNİ KÜÇÜMSÜYORLAR.

BDDK'dan patronlara eleştiri
16px
24px
18.05.2006 14:39
ABONE OLgoogle

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) "Basel II-Bankalara ve Reel Sektöre Etkileri" konulu Geleneksel Perşembe Toplantıları'na katıldı.

Bilgin, bankacılığın risk alma sanatı olduğunu belirtirken, dikkat edilmesi gereken temel noktanın "açık pozisyonlar" olduğuna işaret etti.

Bankaların, dalgalanmaların yaşandığı son bir haftada -9,2 milyar dolar olan açık pozisyonlarını -6,6 milyar dolara düşürdüğünü aktaran, BDDK'nın reel sektörün açık pozisyonunu takip etmediği yönündeki eleştirilerin anımsatılması üzerine, kurumun görevinin bankaların mali bünyesinin sağlamlığını devam ettirmek olduğunu söyledi.

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, piyasalarda devam eden sert hareket sonucu, bankaların konut kredisi faiz oranlarını yükseltmesine ilişkin soru üzerine de bunun bankaların icrai faaliyetleri olduğunu belirterek, "Buna müdahale edemeyiz" dedi.

Burada önemli olanının sektörün bundan nasıl etkilendiği olduğuna işaret eden Bilgin, "Sabit faizli verildiği için faiz oranlarında yükseliş devam ederse, bir şekilde zamanında verilen kredilerden bankalarımız zarar yapacaktır. Ama bizim analizlerimiz, bunun banka mali bünyelerine hemen hemen hiç etkisi olmayacağı yönünde" görüşünü aktardı.

ŞUANDA HERHANGİ BİR ENDİŞEMİZ YOK

Tevfik Bilgin, son günlerde ekonomide yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmesinde, paniğe gerek olmadığına işaret ederek, 'Ders çıkarmamız lazım. Bankaları çok yakından izliyoruz. Oldukça sağlam istikrarlı bir bankacılık sistemine sahibiz. Şu anda herhangi bir endişemiz yok güven ve istikrar devam ettiği sürece" dedi.

Piyasalarda devam eden sert hareket sonucu, bankaların konut kredisi faiz oranlarının yükselmesine ilişkin bir soru üzerine, Tevfik Bilgin, bunun, bankaların icrai faaliyetleri olduğunu belirterek, 'Buna müdahale edemeyiz' dedi.

Burada önemli olanının, sektörün bundan nasıl etkilendiği olduğuna işaret eden Bilgin, 'Sabit faizli verildiği için faiz oranlarında yükseliş devam ederse, bir şekilde zamanında verilen kredilerden bankalarımız zarar yapacaktır. Ama bizim analizlerimiz, bunun banka mali bünyelerine hemen hemen hiç etkisi olmayacağı yönünde' görüşünü aktardı. Bilgin, piyasalardaki dalgalanmalarının 6 aylık bilanço rakamlarına nasıl yansıyacağına ilişkin bir soru üzerine, bunun Haziran sonunda belli olacağını söyledi.

Paniğe gerek olmadığına işaret eden Bilgin, 'Ders çıkarmamız lazım. Bankaları çok yakından izliyoruz. Oldukça sağlam istikrarlı bir bankacılık sistemine sahibiz. Şu anda herhangi bir endişemiz yok güven ve istikrar devam ettiği sürece' dedi.

Devalüasyon tartışmalarına ilişkin soruya karşılık da Bilgin, BDDK'nın gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, 'Yıllardır söylenen, yazılan, çizilen, ekonomistlerin bahsettiği sıcak, soğuk para, dengeler, bilançolar, büyüklükler, ithalat ihracat rakamları. Bunların hepsinin birlikte analiz edilmesi lazım. Özellikle açıklamalarda aranan aksiyonlarda bu dengeler bilinerek, özellikle kısa vadeli sermayenin, çok kısa vadeli sermayenin, küresel sermayenin, kuzunun kalbine, filin beynine, ceylanın bacaklarına sahip olduğunu hiçbirimizin unutmaması lazım. Bu kritik bir nokta' şeklinde konuştu.

Reel sektörün şeffaf olması gerektiğine dikkati çeken Bilgin, eskiden olan bedava bankacılık döneminin bittiğini, bankalarla ola

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde