Baykal: "Sıcak parayla ülke kalkınmaz"

Baykal: "Sıcak parayla ülke kalkınmaz"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, ithalat patlaması ve sıcak paranın ülkenin kalkınmasına katkı sağlamayacağını söyledi.

Baykal: "Sıcak parayla ülke kalkınmaz"
16px
24px
23.06.2006 22:45
ABONE OLgoogle

Bu güne kadar ekonominin gerçeklerini sıcak para sayesinde örtbas edildiğini ileri süren Baykal, "Her yıl cari açık vereceksiniz. Bunu bir şey olmuyormuş gibi örtbas edeceksiniz. Bir süre sonra gerçekleri saklayamazsınız." dedi.

Antalya Ticaret Borsası, 86. kuruluş yılını kutladı. Kutlama törenine, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, MHP ve DYP'den genel başkan yardımcıları ve birçok davetli katıldı.

Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB) 86. kuruluş yılı kutlamasına katılan Deniz Baykal, yabancıya stopaj vergisinin sıfırlandırılmasını eleştirdi. Merkez Bankası'nın piyasaya müdahalesinin de döviz kurunun artışının önüne geçemediğini ifade eden CHP Lideri, "Dün iki bakan sıcak para sahiplerine; 'ama çıkmayın stopajı kaldırdık.' dediler. Bu çok şaşırtıcı bir uygulama. Bu yılın başında stopaj uygulamasına geçmişlerdi. Başbakan bununla övünmüştü. Bunun başarılı bir uygulama olduğundan övünmüştü. Şimdi iki bakan vazgeçtik dedi. Ama dün ve bu gün de çıkışlar devam etti. Yabancıya vergi avantajı getirerek yerliye haksızlık yapamazsınız." diye konuştu.

İthalat patlamasıyla da ülkenin kalkınamayacağını ileri süren Baykal, ihracat artışıyla, cari açık fazlasıyla ancak kalkınmanın olamayacağını dile getirdi. Dövizdeki yükselişin kaygı verici bir duruma geldiğini vurgulayan Baykal, bir ay içinde TL'nin yüzde 25 değer kaybettiğine dikkat çekti.

Tarımla ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP Lider, şöyle konuştu: "Antalyalı girişimciler orman vasfını kaybetmiş 2B arazilerinde OSB gibi organize tarım bölgeleri kurmak istiyorlar. Sera üretimi için bu projeleri destekliyorum. Hükümetten de destek vermesini istiyorum."

Uygulanan politikalar yüzünden çiftçinin ciddi gelir kaybına uğradığını iddia eden Baykal, İkinci Dünya Savaşı'nda perişan hale düşen Avrupa'nın bu gün tarımda çok iyi bir konuma geldiğine dikkat çekti.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da, dalgalı kur politikasından ödün vermeyeceklerini söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, turizmde son 25 yılda 50 kat gelir elde edildiğini şimdi sıranın tarıma geldiğini söyledi. Tarımda ve hayvancılıkta da benzer bir sıçramanın olabileceğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Ülkemizde gıda ve imalat sanayi, önemli oranda tarım ve hayvancılığa bağlı. Bu nedenle tarım ve hayvancılık sektörü ihmal edilemez. Biz de bu alanda yürüttüğümüz 3 projeye 11 milyon dolar destek verdik." diye konuştu.

Türkiye'de doğru politikalar kararlılıkla uygulandığı takdirde tarımın büyük fırsatlar doğuracağını belirten Hisarcıklıoğlu, tarımla ilgili yaptıkları projeleri ise şöyle anlattı: "Süneyle mücadeleye verdiğimiz destekle buğday ithalatından vazgeçildi. 2005 yılında 1 kilo bile buğday ithal edilmedi. 6 bin 825 ton sertifikalı tohumu Tarım Bakanlığı ile yürüttüğümüz projede satış fiyatına verip ekimini sağladık. '1000 köye 1000 tarım gönüllüsü' projesine 250 tarım gönüllüsünün ücretini ödeyerek destek verdik."

Ülkede verimli ve çağdaş tarımsal üretimin etkin çalışan ticaret borsalarıyla mümkün olabileceğini ifade eden TOBB Başkanı, borsaların sadece üreticiyle tüccar arasında bir köprü vazifesi kurmakla kalmayıp aynı zamanda ekonominin kayıtlı hale gelmesini ve kamu maliyesinin artmasını sağladığını dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de çağdaş tarım için ticaret borsalarının lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsaları projelerinin desteklenmesini istedi.
 
Antalya/Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde