Bayilerine ÇEK'tirmiş

Bayilerine ÇEK'tirmiş

Önder Uzel'in, bayilerini toplayarak 'yetkilerini iptal etme' tehdidiyle 80 milyon YTL'lik hatır çeki aldığı öğrenildi.

Bayilerine ÇEK'tirmiş
16px
24px
19.06.2008 08:12
ABONE OLgoogle

Uzel Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel'in, ba-yilerini toplayarak onlardan traktör karşılığı 80 milyon YTL'lik hatır çeki aldığı öğrenildi.

Uzel'in topladığı çeklerin bir kısmını faktoring şirketlerine kırdırdığı, bir bölümünü de tedarikçilerine verdiği belirtildi. Çeklerle beraber banka teminatı da veren bayiler ise, iflasla karşı karşıya kaldı. Bazı bayiler çekler için tedbir kararı aldırdı. Farklı bölgelerdeki Uzel bayilerinden aldığımız bilgilere göre, Önder Uzel'in isteği üzerine şubat ayında bayilerle toplantı yapıldı. Toplantıda Uzel, şirketin zor durumda olduğunu belirterek, bayilerinden hatır çeki talep etti. Çekler traktör karşılığında verildi. Bayilerin çoğu çekleri ödedi. Böylelikle traktörlerin parası peşin verilmiş oldu.

80 MİLYON YTL'LİK ÇEK TOPLADI

Verilen bilgiye göre bayilerin Uzel'in elindeki çeklerinin toplam değeri yaklaşık 80 milyon YTL. Çeklerin ödenebilmesi için de mart ve nisan aylarında traktörlerin teslim edilmesi gerekiyordu. Traktörler gelmediği için bayilerin o çekleri ödeyemeyeceği kaydedildi. Uzel'in şu an itibariyle bayilerine yaklaşık 3 bin adet traktör teslim etmesi gerekiyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir bayi, "Marttan bu yana satış yapamıyoruz. Bekleyen müşteriler var. Başımız dertte. Söz verdik. Kapora aldığımız müşteriler var. Traktör veremiyoruz. Bu dönemde 40 tane satmamız lazımdı. 1.2 milyon YTL'den olduk" diyor.

ÇEK VERMEYENİN BAYİLİĞİ İPTAL

Diyarbakır Bayisi Mehmet Tunç, Önder Uzel'in ba-yilerine çekleri sipariş karşılığı yazdırdığını ancak şu güne kadar traktör dağıtımı yapılmadığını söyledi. Bayilerden toplanan çeklerin faktöring şirketlerinde kırdırılmasına da değinen Tunç, 'Fabrikanın çalıştığı bir sistem var. Bu sürekli böyleydi. Çeki alır, istediği gibi kullanır ama traktörü de gönderirdi. Son zamanda traktör gönderilmedi. Ancak Önder Uzel, geçtiğimiz pazartesi günü yaptığımız son toplantıda fabrikanın temmuz ayı içerisinde üretime başlayacağını söyledi. Ümitle bekliyoruz' dedi.

Şubat ayındaki toplantıda bazı büyük bayilerin çek vermeyi kabul etmedikleri için bayiliklerinin iptal edildiğini de doğrulayan Tunç, 'Firmalar bir karar alır ve bu karar doğrultusunda işleri yürütür. Karşı çıkan olu-yor. Çek vermeyen epey arkadaş oldu ve sıkıntı yaşadılar” diye konuştu.

Bayi çekleri tedarikçide

Topladığı çeklerden bir kısmını tedarikçilere veren Önder Uzel, bayilerle tedarikçileri karşı karşıya getirdi. Uzel'de alacağı olan tedarikçilerden biri, 'İçerde alacaklarım var ve elimde stok malı var. Ve bende bayilerin çeki var. Ben küçük bir esnafım ve 250 bin YTL'm Uzel'e bağlı. Ödenmese ben de iflasa gelebilirim' dedi. Önder Uzel'in sürekli mailler atarak 'üretime geçeceğiz' dediğini ancak kendisine güven kalmadığı belirtildi.

Üretim için görüşmeler yeniden başladı

Yaklaşık 4 aydır maaş alamayan ve 10 Haziran'da oturma eylemi başlatan UZEL çalışanlarının gözü kulağı, önceki gün (Salı) Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nda (MESS) yeniden başlayan görüşmelerde. Görüşmeleri olumsuz etkileyeceği endişesiyle açıklama yapmaktan kaçınan işçiler, "Maaşımızı almak ve çalışmak istiyoruz" dediler.

İşverenin, "Biriken maaşları aylıklarla birlikte 4 taksitte ödeme" teklifini değerlendiren işçiler, işverenle yaşadıkları güven bunalımı nedeniyle teminatta ısrarlı olduklarını dile getirdiler. Şirketin Edirnekapı'daki tesislerinde oturma eylemi sürürken TOFAŞ, MAN ve Mercedes'e yedek parça üreten Gebze Fabrikası'nda çalışan 500 işçiye işverenin kalıpları vermeleri karşılığında 1.5 milyon YTL para teklif ettiği, işçilerin kabul etmemesi üzerine jandarmanın kalıpları işçilerden aldığı belirtildi. Kalıpların taşerona verilerek yeni bir üretim modeline geçilebileceği konuşuluyor.

Yeni Şafak

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde