Başsavcıdan eleştiriler için uyarı

Başsavcıdan eleştiriler için uyarı

Yargıtay Başsavcılığı, AK Parti'nin kapatılma davası ile ilgili kendilerine yöneltilen eleştiriler konusunda yargıya başvurulacağını açıkladı.

Başsavcıdan eleştiriler için uyarı
16px
24px
02.04.2008 16:03
ABONE OLgoogle

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, ''Siyasi partiler hakkında açılan kapatma davaları nedeniyle eleştiri sınırı dışında kalan, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve tehdit içeren veya yargılama sürecini etkileme niteliğinde bulunan söz ve yazılar ile ilgili olarak adli yargı mercilerince gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ise muhakkaktır'' denildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası'nın verdiği yetki ve görev çerçevesinde Başsavcılık tarafından Anayasa Mahkemesi'nde açılan siyasi partilerin kapatılması davaları ile ilgili olarak bugüne kadar yargı sürecini etkilememek amacıyla hiçbir açıklama ve beyanda bulunulmadığı belirtildi.
Yargılama süresince de bu hususa özen gösterileceği vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

''Bu bağlamda bazı yazılı ve görsel basında yukarıda açıklanan davaların içeriğini daraltan veya genişleten bir biçimde Cumhuriyet Başsavcılığımıza izafeten yapılan haberler ile bu haberlere dayalı yorumlar Başsavcılığımızca kabul görmemektedir.

Siyasi Partiler hakkında açılan kapatma davaları nedeniyle eleştiri sınırı dışında kalan, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve tehdit içeren veya yargılama sürecini etkileme niteliğinde bulunan söz ve yazılar ile ilgili olarak adli yargı mercilerince gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ise muhakkaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.''
AA

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde