Başkan iş gezisinde

Başkan iş gezisinde

Antalya'da 3 kişinin öldüğü yarışla ilgili ihmaller tartışılırken TOSFED Başkanı yurtdışına çıktı. Ata Aksu ise "Fatura başkana çıkarılamaz" dedi

Başkan iş gezisinde
16px
24px
19.04.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Türkiye Opet Otodrag Şampiyonası'nın Antalya'da koşulan ayağında meydana gelen kazada üç gencin ölmesi, gözleri Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu'na (TOSFED) çevirdi. Pistte yeterli güvenlik tedbirleri alınmadığı için suçlanan federasyon hızla bir ekip oluşturarak kazanın nedenlerini araştırmak üzere dün sabah Antalya'ya gönderdi. Ekibin hafta sonuna kadar federasyona bir rapor sunması bekleniyor. TOSFED Başkanı Mümtaz Tahincioğlu ise iş gezisi nedeniyle yurtdışına çıktı. Tahincioğlu telefonlarını açmazken Kent Gıda'daki sekreteri ile TOSFED Basın Sorumlusu Sinem Erdoğdu daha önce planlanmış bir iş gezisi programı nedeniyle yurtdışında olduğunu bildirdi.

TOSFED Yönetim Kurulu Üyesi Ata Aksu ise VATAN'a yaptığı açıklamada, kazanın nedeni konusunda araştırma ve soruşturma tamamlanmadan konuşmanın doğru olmayacağını savundu. Aksu şunları söyledi: "Pilotaj hatası yoksa, güvenlik hatası olarak kusur olduğunu düşünüyorum."

'Başkan tedbirlidir'
Kazanın federasyon başkanı Mümtaz Tahincioğlu ile doğrudan bir bağlantısı olmadığını savunan Ata Aksu, "13 yıldır otomobil sporlarını bu noktaya getiren, hatta tek başına getiren bir insandır. Bu konuda titiz tedbirlidir. En ufak bir olumsuzluğu ona fatura etmenin, haksızlık ve vicdansızlık olduğunu düşünüyorum" dedi. TOSFED yönetim kurulundaki bazı isimler ise şöyle: "Ali Altuntaş, Aytaç Kot, Barlas Doğu, Ekrem Ekmenci, Fatih Altaylı, Galip Sakder, Harun Karacan, Kadir Kolaylı, Necip İrde, Nezih Olcay."

Federasyon il temsilcisi görevinden alındı
TOSFED Antalya İl Temsilcisi Haluk Özsevim, görevden alındı. Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Nadir Yapsakaloğlu, Özsevim'in "komiserler kurulu üyesi" olduğunu belirterek "görevi nedeniyle sorumlu olduğu düşünülerek soruşturmanın selameti açısından görevinden alındı" dedi.

Jandarma yetkilileri uyarmış ama dikkate alan olmamış
Yarışların yapıldığı yerin jandarma kontrolünde olması nedeniyle bölgenin yarış öncesi incelendiği ortaya çıktı. Jandarma inceleme sonrası organizasyonu yapan yetkililere "Burada yeterli güvenlik önlemi yok, kaza olabilir. Gerekli önlemleri alın" dedi. Ancak bu uyarıya karşılık organizasyon yetkililerinin, "iki yarış kaldı idare edelim" diyerek, gerekli önlemleri almaya yanaşmadığı öğrenildi. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü iki müfettişini Antalya'ya gönderdi. Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ise "Müfettiş raporlarını bekleyeceğiz" dedi. Müfettişlerin kazada federasyonu sorumlu tutması haline Bakan Şahin'in Federasyonu Genel Kurul yapmaya çağırma yetkisi bulunuyor.

Pilot Kesen 2 yıl önce de seyircilerin arasına dalmış
Antalya'daki kazaya neden olan araç pilotu Levent Kesen'in iki yıl önce Ankara'da yapılan şampiyonada da seyircilerin arasına daldığı ortaya çıktı. Ankara Hipodromu'nda düzenlenen Türkiye Opet Oto Drag Şampiyonası'nın ikinci ayak yarışına 1967 model Chevrolet Camaro marka otomobili ile katılan Levent Kesen, kalkış sonrası aracının kontrolden çıkmasıyla, seyircilerin tehlikeli anlar yaşamasına neden olmuş ve şans eseri ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Hilal Öztürk-Lütfü Özel/Vatan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde