Başesgioğlu'nun derbi yorumu

Başesgioğlu'nun derbi yorumu

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Galatasaray- Fenerbahçe maçını yorumladı

Başesgioğlu'nun derbi yorumu
16px
24px
25.04.2008 11:50
ABONE OLgoogle

Turkcell Süper Lig'in 32. haftasında Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbi maçı değerlendiren Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, şiddetten uzak, kaliteli ve sportmenliğe uygun bir maç temennisinde bulundu.

Büyük derbi öncesinde taraftarları Kutlu Doğum Haftası'nın ruhuna uygun davranmaya ve maça gülle gelmeye davet eden Galatasaray Kaptanı Hakan Şükür'ün açıklamasını da değerlendiren Bakan Başesgioğlu, ''Hakan'ın o beyanatı hoşgörü, dayanışma ve başarı dilekleri içinde söylediği kanaatindeyim. O çerçevede görmek lazım.'' dedi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Ülker'in sponsorluğunda Esma Sultan Yalısı'nda düzenlediği ''TSYD-Ülker Spor Yazarları Armağanı Yarışması''nın ödül töreninde basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Murat Başesgioğlu, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında yapılacak derbi maçla ve sonucuyla ilgili bir tahmin yapmak istemediğini söyledi. Derbilerin havasının farklı olduğunu kaydeden Bakan Başesgioğlu, centilmenliğin ön plana çıkacağı bir maç olmasını temenni ederek, hem seyircileri, hem yönetici, teknik ekip ve oyuncuları duyarlı olmaya çağırdı.

Bir sezonun emeğinin alınacağı bir maç gibi görünse de derbiden sonra iki takımın da ciddi rakiplerle iki önemli maçı daha olduğunus belirten Bakan Başesgioğlu, ''İki takım için de kritik bir maç olacağı kesin. Kazananın şampiyonluk mücadelesinde avantaj sağlayacağını söyleyebilir; ama kesin şampiyon olur demek mümkün değil. Öncelikle temennimiz şiddetten uzak kaliteli, sportmenliğe uygun bir müsabaka olması. Onun için de herkese önemli sorumluluklar düşüyor. Futbol yönetimine, saha içinde saha dışında başkanlarımıza, takım kaptanlarına ve seyirciye. Herkese öncelikle tavsiyem veya dileğim maçın böyle dostluk atmosferi içinde geçmesi. Bunlar, yüz yıllık tarihleri olan Türk futbolunun müstesna kulüpleri elbette ki bir ezeli rekabet olacak ama bu rekabetin sportmence olması en büyük temennimiz. Saha içinde en iyi mücadeleyi veren ve hakeden kazansın. Her iki takımımıza da başarılar diliyorum. Derbilerin atmosferi farklı oluyor, değişik neticeler alınabilir. Birz hafta önce kötü bir oyun ortaya koyan, cezalı ya da sakat oyuncuları yüzünden eksiği bulunan bir takım çıkıp derbi de çok iyi bir mücadele ortaya koyarak sahadan galibiyetle ayrılabilir. Onun için de skorla ilgili bir tahmin yapmak istemiyorum.'' dedi.

- HAKAN ŞÜKÜR, HOŞGÖRÜ, DAYANIŞMA VE BAŞARI DİLEMİŞTİR -

Bu arada Galatasaraylı futbolcu Hakan Şükür'ün bir gazetede yer alan ve basında farklı biçimlerde değerlendirilen açıklamasıyla ilgili soruya da cevap veren Bakan Başesgioğlu, Hakan Şükür'ün açıklamasının farklı boyutlara çekilmemesi gerektiğini belirterek, ''Herhalde hoşgörü, dayanışma ve başarı dilekleri içinde söylediği kanaatindeyim. O çerçevede görmek lazım.'' dedi.

Bakan Başesgioğlu, geçen sezonda yine Ali Sami Yen Stadı'nda oynanan ve sahaya atılan petbardak ve koltuk parçaları ile yaşanan olayların üzerine böyle bir çağrıda bulunduğunun hatırlatılması üzerine Bakan, ''Spor evrensel birşey. Herşeyin üzerinde tutulması gereken birşey. Hakan Şükür'ün hangi içgüdüyle söylediğini bilmiyorum ama herhalde hoşgörü, dayanışma ve başarı dilekleri içinde söylediği kanaatindeyim. O çerçevede görmek lazım'' diye cevap verdi.

Bakan Murat Başesgioğlu, daha sonra ödül vermek için çıktığı sahnede yaptığı konuşmada, düzenlenen bu yarışma ve verilen ödüllerin Türk sporuna katkı sağladığını, dereceye giren tüm spor adamlarını yürekten kutladığını belirterek, geçtiğimiz günlerde vefat eden ve Karamürsel'de toprağa verilen olimpiyat şampiyonu milli güreşçi Gazanfer Bilge'nin gençlere hep tavsiyelerinin olduğunu hatırlatarak, ''Vergisini eksiksiz verenleri, kahramanları ve vatanseverleri alkışlayın'' biçiminde bir sözü bulunduğunu ifade ederek, ''Ben de tüm spor adamlarını kahraman ve vatansever olarak görüyorum. Bu ödülleri de bu yüzden önemli görüyorum.'' dedi.

Cihan

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde