Barajı 10 ayla geçti

Barajı 10 ayla geçti

AHMET ERTEGÜN, 39 YIL ÖNCE ÇIKTIĞI TÜRK VATANDAŞLIĞINA TGRT İÇİN DÖNDÜ.

Barajı 10 ayla geçti
16px
24px
04.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

Halen ABD vatandaşı da olan Ertegün, 1967 yılında kendi isteğiyle Türk vatandaşlığından ayrılmıştı.

İLGİNÇ TESADÜF:

Ertegün, TGRT’nin satış pazarlığının kulislere yansıdığı günlere rastlayan 31 Ağustos 2005’de Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden TC vatandaşı oldu. RTÜK Yasası’nın 29. maddesinde, "Bir özel Radyo ve TV yayın kuruluşunda yabancı sermayenin payı, ödenmiş sermayenin yüzde 25’ini geçemez" deniyor. Basın Kralı Murdoch’un, henüz RTÜK’ün onaylamadığı TGRT’yi alırken, yasadaki "yabancı hissesi" engelini, ABD vatandaşı olan ve satıştan 10 ay önce Türk vatandaşlığına alınan Ertegün ile aştığı ortaya çıktı.

SEZER VETO ETMİŞTİ:

AKP iktidarının yüzde 25 sınırını kaldıran yasal düzenlemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer engeline takılmıştı. Sezer’in gerekçelerini dikkate alan hükümet, başta İstanbul Milletvekili Nevzat Yalçıntaş olmak üzere, AKP içinden gelen tepkilerin de etkisiyle yasadaki yüzde 25 sınırını kaldıran düzenlemeden vazgeçmişti. 

RTÜK’E GELECEK:

RTÜK üyesi Şaban Sevinç, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Yasa koyucu, Türkiye’de yayın yapan televizyon ve radyoların, ulusal çıkarlarımız ve ulusal duyarlılıklarımıza uygun olarak yayınlarını sürdürmelerini güvence altına almak üzere yabancı hissedarlıkta yüzde 25 sınırı getirmiş. Bu nedenle, yaklaşık 39 yıl önce Türk vatandaşlığından ayrılmış ve halen ABD vatandaşı bir kişinin, TC vatandaşlığına alınarak, yasadaki bu sınırın aşılmak istenmesi bize göre muvazaalı bir durumdur. TGRT’nin satış dosyası henüz RTÜK’e resmen intikal ettirilmedi. Ancak, Ertegün’ün satıştan hemen önce vatandaşlığa alınması, RTÜK yasasının ruhuna aykırı gibi gözüküyor. Dosya gelince,  konuyu inceler, kararımızı veririz."

Süleyman Demirkan/Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde