Banker Bilo iş başında

Banker Bilo iş başında

Banker Bilo filminin bir benzeri Ankara'nın Ayaş ilçesinde gerçekleşti

Banker Bilo iş başında
16px
24px
15.03.2008 16:06
ABONE OLgoogle
Şener Şen ile İlyas Salman'ın başrolünü oynadığı ''Banker Bilo'' isimli Türk filminin bir benzeri Ankara'nın Ayaş ilçesinde yaşandı. Pakistan ve Afgan uyruklu, Yunanistan ve İstanbul'a gitmek isteyen 62 kaçak, kendilerini götüren TIR sahibi tarafından ''İstanbul'a geldik, araçtan inebilirsiniz'' denilerek Ayaş'ta araçtan indirildi.

Boş bir arazide öylece kalan 62 kaçak göçmen, devriye görevi yapan jandarma ekibi tarafından gözaltına alındı.

Banker Bilo filminde Maho Ağa (Şener Şen), Almanya'ya götürme vaadinde bulunduğu Banker Bilo (İlyas Salman) ve arkadaşlarını ''Almanya geldik diyerek'' İstanbul'a bırakmıştı. Ankara'nın Ayaş ilçesinde son bulan yolculukta ise Afgan ve Pakistan uyruklu 62 kaçağın ''Sizi İstanbul'a getirdik'' diyerek Ayaş'a bırakıldığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre, Afgan ve Pakistan uyruklu 62 kişi İran üzerinden Türkiye'ye; İstanbul ve Yunanistan'a götürülme vaadiyle bir Türk tarafından ülkelerinden getirildi. 20'si öğrenci 62 kişiden oluşan grup, üzeri kapalı bir TIR tarafından Ankara'ya kadar getirildiğinde İstanbul'a geldik denilerek dün gece saatlerinde araçtan indirildi. Gece karanlığının etkisiyle İstanbul'a geldiklerini sanan 62 kişi, Ayaş'ta boş bir arazide öylece kalakaldı. Bu sırada devriye görevine çıkan Ayaş Jandarması, boş arazide bir grubun beklediğini gördü. Grubun yanına giden jandarma ekipleri, şahısların kaçak olduğunu anlayarak karakoldan yardım istedi ve kendilerini gözaltına aldı.

Kaçakların yapılan ilk sorgulamalarında aralarında bulunan öğrencilerin 3 bin dolar ödeyerek İstanbul'da okumak istediklerini, yaşları büyük olanların ise Yunanistan'da iş vaadine karşılık 9 bin dolar ödedikleri ortaya çıktı. Kendilerini İran üzerinden TIR'la Türkiye'ye getiren Türk uyruklu şahsın bu kişilerden yaklaşık 400 bin dolara yakın para aldığı önü sürüldü.

Karakola sığmayacakları için Ayaş Kapalı Spor Salonu'nda geceyi geçiren kaçaklar daha sonra Ayaş Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildiler. Sağlık kontrolü sırasında kaçakların oldukça endişeli olduğu görüldü.

Ayaş'ta işlemleri tamamlanan kaçaklar sınırdışı edilmek üzere Yabancılar Bürosu'na teslim edildi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde