Bakan Eker'den domates açıklaması

Bakan Eker'den domates açıklaması

Eker, zehirli oldukları gerekçesiyle Rusya'nın almadığı sebzelerin iç piyasaya sürüldüğüne ilişkin iddiaları yanıtladı

Bakan Eker'den domates açıklaması
16px
24px
10.06.2008 17:14
ABONE OLgoogle
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, zehirli oldukları gerekçesiyle Rusya'nın almadığı sebze ve meyvelerin iç piyasaya sürüldüğü iddialarını yalanladı. Bakan Eker, ''Bunlar kesinlikle doğru değildir. Bu şekilde ne bir ürün gidiyor ne de Türkiye'nin içerisinde bu tür tür ürünler satılıyor'' dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin'in gündem dışı konuşmasına cevap veren Mehdi Eker, domates, patlıcan, patates, üzüm ve limon ihracatı konusunda Rusya ile yaşanan sorunu değerlendirdi.

Rusya'nın, domates, patlıcan, patates, üzüm ve limonda kısıtlama kararı aldığını hatırlatan Bakan Mehdi Eker, 7 Haziran'dan itibaren bu ürünlerin Rusya'ya gönderilmediğini söyledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin laboratuvarlarının en son, en modern cihazlarla donatıldığını, bu laboratuvarların AB standartlarında çalıştığını vurgulayan Bakan Eker, Rusya'ya gönderilemeyen ürünlerin, AB ülkelerine sorunsuz şekilde gönderildiğini kaydetti.

Rusya'ya 30 bin parti mal gönderildiğini dile getiren Bakan Eker, şöyle konuştu: "Sadece bir defada 52, bir defada da 56 bildirim yapıldı. Bunların hepsinin 5 ay süreyle şahit numunelerini inceledik. Bizden kaynaklanan bir sorun yok. 'Yöntem farklılığı olabilir' diye Rus yetkilileri davet ettik. Bir mutabakat metni imzalamayı önerdik. Teklifi değerlendiriyorlar. Kamuoyunda 'Rusya'ya zehirli mallar gidiyor, oradan geri geliyor. Ondan sonra da Türk vatandaşına yediriliyor' gibi değerlendirmeler var. Bunlar kesinlikle doğru değildir. Bu şekilde ne bir ürün gidiyor, ne de Türkiye'nin içerisinde bu tür tür ürünler satılıyor. Bunun altına özellikle çizerek vurgulamak istiyorum. Bu konuda vatandaşlarımızın hiçbir şekilde endişe duymaması lazım. Rusya ile yaşanan ticari bir konudur.''

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde