Atlar koşuyor, Kemal Abi kazanıyor!

Atlar koşuyor, Kemal Abi kazanıyor!

TJK Başkanı Ekinci, at yarışlarındaki yüksek vergi kesintisinden şikayetçi: Devlete 700 milyon dolar veriyoruz

Atlar koşuyor, Kemal Abi kazanıyor!
16px
24px
17.04.2008 08:41
ABONE OLgoogle

 TJK Başkanı Ekinci, at yarışlarındaki yüksek vergi kesintisinden şikayetçi: Devlete 700 milyon dolar veriyoruz. Kesintiler azalsa 3 milyar dolara çıkar

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, atçılığın sadece bir şans oyunu değil, aynı zamanda ekonomik bir sektör olduğunu belirterek, “At yarışlarından bu yıl devlete 700 milyon dolarlık vergi ödenecek. Geçen yıl bu miktar 500 milyon dolardı. Oynanan her oyunun yüzde 50'si devlete vergi olarak ödeniyor. Bu vergiler düşerse, devlete ödenen vergi miktarı yılda 3 milyar dolara ulaşır. At yarışları vergisinde dünya şampiyonuyuz” dedi. TJK Başkanı Ekinci, atçılık sektörüne ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

AYNI ZAMANDA EKONOMİK BİR SEKTÖR

Atçılık, ekonomik yönden bir sektör olarak görünmüyor. Genelde oyun yönüyle tanınıyor. Aslında turizmle yarışacak kadar büyük bir sektör. Turizm dünyada yılda 600 milyar dolarlık ciro yaratıyor, atçılığın cirosu 200 milyar dolar. Atçılığı, Türkiye ekonomisinin parlayan sektörü yapıp, yıldız olmasını hedefliyoruz.

İRLANDA MODELİ

İrlanda, 'dünyada bir numara olacağız' demiş ve şimdi 4.5 milyon nüfuslu İrlanda, ABD'den sonra ikinci sırada. İrlanda'da vergi payı sadece yüzde 5. Sektör kendi kendisini finanse edip, anormal bir büyüklüğe ulaştı.

HER İLE AT YARIŞI

Türkiye'de de çok fazla katkıya gerek yok. Yetiştiricilik desteklenmeli. İnsanlar köylerinde at yetiştirecek ve ürettiğini satacak. Doğru düzenlenirse ihracatı da yapılır. Her yerde yarış da yapılır. Her ilde yarış yapılabilir. Her şehirde futbol maçı var, niye at yarışı olmasın.

OYUNUN YARISI VERGİYE

Türkiye'de oynanan oyunun yarısı vergiye gidiyor. Belediye payı, şans oyunları vergisi ve KDV'nin toplamı yüzde 50. Her 100 liralık oyunun 50 lirası devlete. Dünyada vergilerde şampiyonuz. En çok kesinti Türkiye'de. Bize en yakın ülke Fas, orada da oran yüzde 30. Bu vergi oranı geçen seneye kadar yüzde 67'ydi. Yüzde 50'ye inmese, yarışamayacak duruma gelmiştik. Dünya ortalaması yüzde 18'de. Vergiler inerse devletin geliri artacak. Çünkü oyunlar, vergiler yüzünden cazip olmadığı için genelde 6'lı ganyan oynanıyor. Ama biz günde 9 koşu yapıyoruz. Vergiler azalınca her yarışta oynanacağı için geri dönüşü çok olacak.

Yarış cirosu 2 milyar $

2 MİLYAR DOLAR HEDEFİ

Geçen yıl atçılık sektörü 1.5 milyar dolar ciro yaptı. Bu yıl 2 milyar dolara ulaşacak. Geçen yıl devlete 500 milyon dolar vergi ödedik, bu sene 700 milyon dolara çıkacak. Bizim iddiamız, vergiler inerse, yılda 3 milyar dolarlık vergi aktarılacak. Elimizdeki hesap bunu gösteriyor.

KUMAR DEĞİL

Bu oyun, kumar değil. 1 liraya 1 milyon dolar kazanılıyor. Oynama yaşı 40. Emekli insanlar oynuyor. En ucuz eğlence. Bir oyuncunun günlük oynadığı miktar 7 YTL. 1.5 milyar dolarlık ciromuzu 10 milyar dolara çıkaracağız. Şu an sıfır olan ihracatı da 1 milyar dolara ulaştıracağız.

Deniz Çiçek/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde