'Artık dümene geçelim'

'Artık dümene geçelim'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Rodriguez Zapatero, Türkiye"de Hürriyet, İspanya"da ise El Pais Gazetesi"nde yayınlanmak üzere ortak bir makaleye imza attılar.

'Artık dümene geçelim'
16px
24px
13.11.2006 08:51
ABONE OLgoogle

Medeniyetler ittifakı için Türkiye ve İspanya"nın birlikte hareket edeceğini bildiren makale şöyle:

TARİH, egemen kültürler ve dini inançlar arasındaki ahenkli işbirliği ve etkileşimin genelde tüm toplumlara refah getirdiğini, ihtilafların ise yokluğa neden olduğunu göstermektedir. Önümüzdeki en büyük sınamalardan biri, Batı ile İslam Dünyası arasındaki negatif etkileşim ve kopukluk yönünde mevcut eğilimi tersine çevirmektir.

Bu eğilimin yol açtığı bölünme, kimlik temelinde siyaset yürütülmesi suretiyle aşırılığın beslenmesine zemin hazırlayan çarpıklığın arkasındaki temel güçtür.

MEDENİYETLER İTTİFAKI NE ANLAMA GELİYOR

Bugün Doğu ile Batı"nın birleştiği İstanbul"da, Türkiye ve İspanya"nın eşsunucu oldukları Medeniyetler İttifakı girişimi çerçevesinde oluşturulan BM Yüksek Düzeyli Grubu, hazırlamış olduğu Nihai Raporu ve Eylem Planı"nı BM Genel Sekreteri Kofi Annan"a sunacaktır.

Etkili bir Medeniyetler İttifakı kurma girişimi, milletler, kültürler ve dinler çapında hissedilen, bütün toplumların gelişmeleri, güvenlikleri ve ekonomik refahları temelinde birbirlerine bağlı ve bağımlı olduklarına dair var olan geniş mutabakatın bir tezahürüdür.

Uluslararası alanda tanınmış şahsiyetlerden kurulu Yüksek Düzeyli Grup tarafından yapılan çalışma, eğitim, gençlik, göç ve basın gibi bir dizi alanda harekete geçmek için çarpıcı tavsiyeler içermektedir.

FİLİSTİN-İSRAİL İHTİLAFI BİR ÇEŞİT BATAKLIK GİBİ

Rapor, İsrail-Filistin ihtilafını bir çeşit sembolik bataklık olarak tanımlamaktadır.

Ortadoğu sorununa adil ve onurlu bir çözüm bulunması uluslararası toplumun tamamı için zaruri görülmektedir.

Yüksek Düzeyli Grup, Batı ile İslam dünyası arasında ahenkli ilişkiler tesis etmek için çifte standartların ortadan kaldırılması, toplumlarımızdaki bazı mevcut eğilimler, dinin siyaset içindeki rolü, inanç özgürlüğü, insan hakları ve uluslararası insancıl hukuka da saygıyı içerecek şekilde, diğer bazı meseleleri de teşhis etmektedir.

Bugün Yüksek Düzeyli Grup, BM Genel Sekreteri"ne görev süresi sona ermeden önce uluslararası topluma bazı fikir ve geniş çaplı girişimler sunması için sağlam bir temel ortaya koyacaktır.

BATI VE İSLAM KOALİSYON OLMALIDIR

Batı ve İslam dünyası arasında mevcut karşılıklı kuşku ve güvensizlikle etkin bir şekilde başa çıkacak geniş bir koalisyonun oluşturulması, güçlü uluslararası gayretlerin devamını gerektirmektedir.

Ve halkın sorumlu, ancak bazen duyulmayan sesine de kulak vermemiz icap edecektir.

TÜRKİYE VE İSPANYA"NIN ORTAK EYLEMİ

Türkiye ve İspanya önümüzdeki aylarda Yüksek Düzeyli Grup"un sözlerini ortak bir eyleme dönüştürmeye gayret edeceklerdir.

Geleceğimiz şekillenirken olaylara sadece seyirci kalamayız.

Dümen başına geçerek kontrolü ele alalım ve gemimizi doğru rotaya yönlendirelim.

FİLİSTİNE'E MÜDAHALE İSTEĞİ

İsrail'in Gazze'de aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 19 kişiyi katletmesine bir tepki de AB'den geldi. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, sorunun çözümü için AB'nin bir çalışma başlatacağını söyledi.

Medeniyetler İttifakı eşbaşkanları Erdoğan ve Zapatero, İstanbul'da ortak strateji belgesi imzaladı.

Medeniyetler İttifakı girişimi için Türkiye'de bulunan Zapatero, dün Başbakan Tayyip Erdoğan'la Beşiktaş'taki çalışma ofisinde bir araya geldi. Ortak basın toplantısında Zapatero, İsrail katliamına dikkat çekti ve yaşananların son bulması için AB'de girişim planladıklarını kaydetti. Türkiye'ye olan desteğini yineleyen Zapatero, aralık ayındaki zirvede müzakerelerin sürmesi taraftarı olacaklarını açıkladı. Erdoğan da Kıbrıs'taki BM planına Rumların 'hayır' dediğinin unutturulmaya çalışıldığını söyledi.

Erdoğan ve Zapatero, yaklaşık bir buçuk yıldır eşbaşkanlığını birlikte yürüttükleri 'medeniyetler ittifakı raporu'nu BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a sunmak için biraraya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplanttısında Gazze'de yaşananların bölge coğrafyasına olumsuz etkilerini gündeme getiren Zapatero "Yaşanan felakete artık seyirci kalamayız. AB de sessiz kalamaz ve bu durum uluslararası toplumun müdahalesini gerektiriyor." dedi. Facianın barışcı bir gelecek için durdurulması gerektiğini vurgulayan Zapatero, "Bu duruma sessiz kalınmamalı. AB ve İspanya sessiz kalmayacak eminim Türkiye de sessiz kalmayacak. Yeni girişimlerde bulunulmalı. İlk girişimi de AB'deki ortaklarımızla başlatmak istiyoruz." şeklinde konuştu. Zapatero şöyle devam etti: "AB şunu bilmeli ki, Birlik geleceğe yönelik önemli aktör olmak istiyorsa kültürler arası farklılıktan korkmamalı. Bu konuda cesur adım atmak durumundadır. Bizim amacımız barış ve güveliği sağlamaktır." Türkiye'nin AB'ye üyeliğine desteklerinin devam edeceğini ifade eden Zapatero, aralık ayında yapılacak toplantıda da müzakereler önüne hiçbir frenin konulmaması taraftarı olduğunu açıkladı. Türkiye'nin üyelik için büyük çaba harcadığının altını çizen konuk başbakan, Fin planının çözüm getirmesini umut ettiğini vurguladı.

Konuşmasında Kıbrıs sorununun çözümü için BM'nin öne sürdüğü plana KKTC'nin evet dediğini hatırlatan Erdoğan, bu durumun unutturulmaya çalışıldığını söyledi. Erdoğan, "Biz umuyoruz ki burada aklı selim galip gelir. Tek isteğimiz var, KKTC'ye uygulanan izolasyon kalksın biz limanları da havaalanlarını da açacağız." dedi. Liderler iki ülke arasında ekonomik, kültürel, sosyal ve ticaret alanında yeni gelişmeleri sağlayacak olan 'Strateji Belgesi'ni imzaladı. Bu kapsamda önde gelen 15 firma temsilcisi bir araya gelerek ekonomik ve ticari ilişkinin geliştirilmesi için çözümler arayacak.

Başbakan Erdoğan, Zapatero ile yaptığı görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Cofi Annan'la biraraya geldi. Basına kapalı yapılan görüşmenin ardından iki lider, Feriye Lokantası'nda yine basına kapalı olan akşam yemeğine geçti. Başbakan Zapatero da yemeğe eşiyle birlikte katıldı.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde