ANAVATAN'dan Unakıtan'a dava

ANAVATAN'dan Unakıtan'a dava

ANAVATAN PARTİSİ, MALİYE BAKANI UNAKITAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU.

ANAVATAN'dan Unakıtan'a dava
16px
24px
14.07.2006 23:47
ABONE OLgoogle

Anavatan Partisi (ANAVATAN) Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, partisinin 2006 yılı Hazine yardımının mahkeme kararlarına rağmen ödenmediği iddiasıyla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Bakanlık Müsteşarı Hasan Basri Aktan ve bazı bakanlık bürokratları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sarıbaş, öğleden sonra Ankara Adalet Sarayına gelerek, 3 ayrı suç duyurusu dilekçesini müracaat savcılığına sundu.

Maliye Bakanı Unakıtan hakkındaki suç duyurusu dilekçesinde, bakanlığın ANAVATAN'ın 2006 yılı Hazine yardımının ödenmesine ilişkin 7 Mart tarihli başvurusunun bakanlıkça reddedilmesi ve Ankara 1 No'lu İdare Mahkemesinin yürütmenin durdurulmasına ilişkin hukuki süreç anlatıldı.

Unakıtan'ın, idare mahkemesi kararını yerine getirmediği savunulan dilekçede, parti tarafından çekilen ihtarnamelere de uyulmadığı ifade edildi. İdare Mahkemesinin kararında idarenin işleminin hukuka aykırı olduğunun belirtildiği anlatılan dilekçede, şöyle denildi:

“Mahkeme kararının uygulanmamasıyla tarafımızın maddi ve manevi zararları artmaktadır. Tarafımız, Anayasanın ve Siyasi Partiler Kanununun kendisine yüklediği görevleri yerine getirmekte büyük zorlukla karşılaşmaktadır. İdare, bu tutumuyla iktidar partisi karşısında muhalefet görevini yerine getiren partimizi zaafa uğratmaya çalışmaktadır. Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce verilen kararlar, siyasi amaçlarla ve keyfi surette yerine getirilmek istenmemektedir.”

Hukuk devletinde idareyi yönetenlerin mahkeme kararlarını tartışma hak ve yetkilerinin bulunmadığı ifade edilen dilekçede, Unakıtan'ın bakanlığın en yüksek düzeydeki yöneticisi olarak “görevini kötüye kullandığı” ileri sürüldü.

Sarıbaş, aynı iddialarla Bakanlık Müsteşarı Hasan Basri Aktan hakkında da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere, müsteşar Yardımcısı, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü, Başhukuk Müşaviri ve Muhakemat Genel Müdürü, Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ve ilgili diğer bürokratlar hakkında ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçelerini verdi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde