Ampül piyangosu kime vurdu?

Ampül piyangosu kime vurdu?

Enerji Bakanlığı'nın bedava dağıtacağı 2.8 milyon ampülü kim üretecek?

Ampül piyangosu kime vurdu?
16px
24px
04.10.2008 11:30
ABONE OLgoogle

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın enerji verimliliğine yönelik başlattığı bilinçlendirme kampanyası çerçevesinde, vatandaşlara kasım ayından itibaren Tekfen'in üreteceği 2 milyon 800 bin adet ampül dağıtılacak. Elektrik İşleri Etüt İdaresi (EİEİ) Genel Müdürü Kemal Büyükmıhçı, Devlet Malzeme Ofisi'nin (DMO) bir ihale açarak ampül temin ettiğini belirterek, "İhaleyi Tekfen şirketi kazandı" dedi.

Büyükmıhçı, kampanya çerçevesinde ilk etapta 10 ilde ampul dağıtılacağını, ancak daha sonradan kampanyanın genişleterek 81 ilde hayata geçirileceğini söyledi. Büyükmıhçı, önümüzdeki günlerde, okullara da dağıtılmak üzere DMO'nun yeni bir ampül alım ihalesi gerçekleştireceğini kaydetti. Büyükmıhçı, Maliye Bakanlığı'ndan bu kampanya kapsamında kullanılmak üzere 10 milyon YTL'lik bir bütçe temin edildiğini de ifade etti.
 
Her ilden bir ilçe seçilecek
Referans'ın sorularını yanıtlayan EİEİ Genel Müdürü Büyükmıhçı, DMO'nun gerçekleştirdiği ihale kapsamında Tekfen'in 2 milyon 800 bin kompakt floresan yani tasarruflu olan ampülleri kasım ayının son haftasında teslim edeceğini açıkladı. Büyükmıhçı, bu ampüllerin vatandaşlara dağıtımını ise Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (TEDAŞ) üstleneceğini ifade etti. Her ilden kura yöntemiyle bir ilçe seçileceğini ve bu ilçelerde ampüllerin dağıtımının yapılacağını kaydeden Büyükmıhçı, önceliğin dar gelirli vatandaşlara verileceğini dile getirdi.

Kemal Büyükmıhçı, DMO'nun yeni bir ihale açarak 2 milyon tasarruflu ampül daha alacağını ve bunların bilinçlendirme kampanyası çerçevesinde 81 ildeki 2 bin ilköğretim okuluna dağıtılacağını ifade etti. Ampüllerin sayısından çok etkinliğinin öncelikli olduğunu vurgulayan Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürü, kampanya kapsamında farklı çalışmaların da hayata geçirileceğini anlattı.

Büyükmıhçı, kasım ayının sonu itibariyle enerji verimliliği ve enerji tasarrufu konularında bilinçlendirmeye yönelik bir reklam kampanyasının da hayata geçirileceğini hatırlatarak, bu konuda da medya ile işbirliği yapılacağını dile getirdi. Büyükmıhçı, Maliye Bakanlığı'ndan bu kampanya için temin edilen 10 milyon YTL'nin henüz az bir kısmının harcandığını da ifade etti.
 
Yüzde 80 tasarruf
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, vatandaşlara verimsiz ampüllerini değiştirmeleri şartıyla bedava ampül vererek, 2 Keban Barajı'na denk gelecek kadar enerji tasarrufu elde etmeyi hedefliyor. Başbakanlık Genelgesi çerçevesinde, enerji verimliliği kapsamında tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarının mevcut akkor flamanlı lambalarının tasarruflu ampullerle değiştirilmesi çalışmalarına başladığı belirtildi.

Aydınlatmanın tasarruflu ampullerle sağlanması halinde yüzde 80 oranında tasarruf sağlanabileceği ifade ediliyor. Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) yaptığı bir araştırmada, konut aydınlatmasında şeffaf akkor ampuller yerine tasarruflu ampül kullanılmasıyla 2006 yılında 5.5 milyar kWh'lik elektrik tasarrufu sağlanabileceğini hesap etti. Bu miktar da yaklaşık olarak bin MW kurulu gücünde bir santrale karşılık geliyor.

Fiyatları daha pahalı olmasına rağmen kompakt floresan lambaların kullanım ömrü akkor lambaya göre 8 kat uzun ve akkor lambanın yüzde 20'si kadar enerji kullanıyor. Kullanımda 75 vattlık akkor flamanlı lamba yerine, 15 vattlık bir kompakt floresan lamba kullanarak, aynı aydınlatma yüzde 80 daha az enerji tüketerek elde ediliyor.
  
AVM'LER KAMPANYA YÜRÜTECEK
Enerji verimliliği konusundaki çalışmaları bugüne kadar tek başına yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu konuda çalışmaları yavaş yavaş özel sektöre devretme kararı aldı. Bu çerçevede Enerji Bakanlığı, İstanbul'da Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği üyeleriyle bir toplantı yaptı. Toplantıda alınan karara göre, her alışveriş merkezi bundan sonra enerji verimliliği konusunda kendi kampanyasını yürütülecek, ne tür kampanya yürüteceği konusunda da Enerji Bakanlığını bilgilendirecek. Enerji Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'deki alışveriş merkezlerinin günde ortalama 600 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini belirtirken, "Her perakendeci müşterilerinin bilinçlendirmesine yönelik çalışmalar yürütecek. Çalışmalarda Enver markalı ürünler yer alacak" diye konuştular.
 
AYDINLATMADA TASARRUF İÇİN PRATİK ÖNERİLER
 
- Kompakt floresan lamba, akkor lambaya göre yüzde 80 tasarruf sağlıyor.
- Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilirse yüzde 50 tasarruf edilir.
- Tozlanan armatür ışığın yüzde 50'sini yayar, yüzde 50'sini yutar.
- Işık çıktıları zamanla azalan lambalar yenileriyle değiştirilmelidir.
- Lamba seçimleri en yüksek lümen/vatt oranına göre yapılmalıdır.
- Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalıdır.
- Dekoratif lambalarda açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirirler.

Begüm Gürsoy/Referans

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde