Altivi.com'da 'Al gülüm ver gülüm'

Altivi.com'da 'Al gülüm ver gülüm'

Altivi'de şüpheliler, "suç işlemek için örgüt kurmak" ve "teşekkül halinde kredi kartı dolandırıcılığı ve bilişim suçu işledikleri" gerekçesiyle adliyeye sevk edildi.

Altivi.com'da 'Al gülüm ver gülüm'
16px
24px
01.06.2008 18:58
ABONE OLgoogle

İhale sistemiyle üyelerine ürün satışı yapan bir internet sitesi üzerinden dolandırıcılık yapıldığı iddiasıyla düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 23 kişi adliyeye gönderildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, internet üzerinden ihale usulü ile ürün satılan "www.altivi.com" sitesinin ihale sisteminde dolandırıcılık yapıldığı tespit edildi.
Bunun üzerine Ankara, İzmir ve İstanbul'un Bahçelievler, Bakırköy, Beşiktaş, Büyükçekmece, Esenler ve Güngören ilçelerinde 28 Mayıs 2008 tarihinde yapılan operasyonlarda 23 kişi yakalandı.

Operasyonlarda, 1 server, 22 hard disk, 22 dizüstü bilgisayar, 10 taşınabilir disk, 6 LCD televizyon, 10 bilgisayar, 20 cep telefonu, 3 oyun konsolu, 1 klima, 80 adet CD ve çok sayıda doküman ele geçirildi.

Şüpheliler, "suç işlemek için örgüt kurmak" ve "teşekkül halinde kredi kartı dolandırıcılığı ve bilişim suçu işledikleri" gerekçesiyle adliyeye sevk edildi.
Polis yetkilileri, operasyonun yaklaşık 7 ay önce Kadıköy Cumhuriyet Savcılığına B.T. adlı kişinin yaptığı şikayet üzerine başlatıldığını ve bu kişinin, ihalelerde yaklaşık 6 bin YTL dolandırıldığını öne sürdüğünü belirtti.

İnternet sitesinin sunucularında yaklaşık 2 ay önce bir araştırma yaptıklarını kaydeden polis yetkilileri, bazı site çalışanlarının ürün alımlarında verilen teklifleri gördüklerini ve kendilerine yakın kişilere buna uygun teklif verdirdiklerini ifade etti.

Yetkililer, yaklaşık 600 bin üyesi bulunan sitede bugüne kadar ihale ile satılan 205 otomobilin 95'inin bazı şüpheliler tarafından alındığını da belirtti.
Bu arada, soruşturmaya ilişkin mahkemece "gizlilik kararı" verildiği öğrenildi.

AA

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde