Altın ve petrolde Ortadoğu gerginliği

Altın ve petrolde Ortadoğu gerginliği

Ortadoğu'da devam eden gerginliğin etkisiyle altın ve petroldeki yüksek seyir yeni haftaya da taşındı. Altın fiyatları son sekiz haftanın zirvesinde seyrederken, petrol de..

Altın ve petrolde Ortadoğu gerginliği
16px
24px
17.07.2006 12:07
ABONE OLgoogle

Altın fiyatları son sekiz haftanın zirvesinde seyrederken, petrol de geçen hafta kırdığı rekor seviyelere çok yakın hareket ediyor. 
 
İsrail ile Lübnan arasındaki gerginliğin hafta sonunda da sürmesi ve hava saldırıları ile altı günde toplam ölü sayısının 162 kişiye ulaşması tedirginlik yaratıyor. Özellikle petrol sıkıntısından endişe eden yatırımcıların petrol alımına yönelmesi ve altına olan talebin de artması ile her iki emtianın fiyatı yükseliyor.
 
ABD ham petrol varil fiyatı Uzakdoğu'daki işlemlerde cuma günkü kapanış fiyatının üzerine çıkarak 77.50 dolar seviyelerinde seyrediyor. Petrolde rekor seviye ise 78.40 dolarda bulunuyor.

İki yılda ikiye katlandı
 
Petrol fiyatları son bir ay içerisinde yüzde 12 yükselirken, geçtiğimiz iki yılda fiyatlar neredeyse ikiye katlanmış oldu.
 
Petroldeki yükselişin temelinde, ana üreticiler olan Irak ve Nijerya gibi ülkelerde yaşanan çatışmalar, son dönemde İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetleri ile ilgili gelişmeler ve İsrail-Lübnan çatışması yatıyor. Aynı zamanda Çin ve Hindistan gibi gelişen ülkelerin petrole olan yüksek talebi de fiyatların artışında etkili oluyor.
 
Altın da durmuyor
 
Yükselen petrol fiyatları dünya genelinde enflasyonist bir baskı yaratırken, fiyat artışlarından etkilenmek istemeyen yatırımcıların ilk yöneldikleri liman ise altın ve diğer değerli metaller oluyor. Altının onsu yükselen taleple birlikte 673.80 dolara çıkarken, son sekiz haftanın da zirvesine oturdu.
 
Altın fiyatları mayıs ayında 730 doları görmesinin ardından yaşanan kar satışları ile haziranda 543 dolara kadar inmişti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde