Altın fiyatında yükseliş sürecek mi?

Altın fiyatında yükseliş sürecek mi?

1000 dolara dayanan altın en fazla kazandıran yatırım aracı oldu. Peki bundan sonra nasıl bir seyir izler?

Altın fiyatında yükseliş sürecek mi?
16px
24px
10.10.2008 23:33
ABONE OLgoogle

Küresel mali kriz tüm piyasaları alt üst ederken nakite dönen herkes parasını altına yatırıyor. Alına tüm önlemlerin yetersiz kalması ise güvenli liman olarak bilinen altına talebi artırıyor. Ancak altın fiyatları son iki gündür 925 dolar seviyesine geldikten sonra geriliyor. Peki önümüzdeki dönemde altın fiyatları nasıl bir seyir izleyecek?

Goldaş Kuyumculuk Finans Müdürü Gökhan Aksu, bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Altın fiyatları normal ekonomik konjonktür dışında hareket ediyor. Euro/dolar paritesinin ve petrol fiyatlarının gerilemesine rağmen dünyada paranın adresi altın oldu. En güvenli yatırım aracı olan altın yine parladı. Dünyada yaşanan bu krizin ülke ekonomilerine verdiği zarar tartışılmaz, ancak yatırımcı elindeki parayı nerede değerlendireceğini iyi öğrenmiş durumda.”

EURO/DOLAR PARİTESİ ÖNEMLİ

Altın fiyatlarının bir süre daha yükselişini sürdürebileceğine dikkat çeken Aksu, “Euronun dolar karşısında değer kazanmaya başlaması halinde işler değişebilir. O zaman altından euroya dönüş başlar. Bir endişe konusu da kriz nedeniyle yaşanan sıkıntıların hafifletilmesi için merkez bankalarının ve IMF'nin altın satışı ile kaynak oluşturması halinde altın fiyatları gerileyebilir. Bakıldığında hafta başından beri yükselen altın fiyatları 930 ons seviyelerinde kalmakta zorlandı, şimdi 900 – 930 ons bandında yön bulma çabasında” dedi.

Bu arada, yıl ortasında 1.60'ı gören euro/dolar paritesi bugün 1.35 seviyesine geriledi. 

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde