Almanya’ya Dünya Kupası’ndan 25 milyar Euro

Almanya’ya Dünya Kupası’ndan 25 milyar Euro

Mastercard’ın Dünya Kupası için yaptırdığı araştırmaya göre, Almanya ekonomisinin, Dünya Kupası’nın ardından 25 milyar Euro’ya kadar kazanç elde edeceği tahmin ediliyor.

Almanya’ya Dünya Kupası’ndan 25 milyar Euro
16px
24px
08.07.2006 10:44
ABONE OLgoogle

2006 Dünya Kupası ana sponsoru MasterCard, 12 spor ekonomisi uzmanı ve 6 spor sosyologunun görüşlerini aldı.

ŞİMDİYE KADARKİ EN İYİ GELİR: Ekonomi uzmanlarının büyük bir çoğunluğu Almanya ekonomisinin Dünya Kupası’nın ardından büyük bir kazanç elde edeceğine inanıyor. Bir uzman bu Dünya Kupası’nın en karlı organizasyonu olacağı görüşünde. Elde edilecek kar miktarının ise 1.5 milyar Euro ile 25 milyar Euro arasında olacağı tahmin ediliyor. Şimdiye kadar olimpiyatlara ev sahipliği yapmaktan en çok yararlanan şehir Barselona olurken, Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ülkeler arasında da ise en çok Fransa’nın fayda sağladığı vurgulanıyor.

EV SAHİBİ DE ŞAMPİYON DA KÁRLI: Dünya Kupası’nın iyi organize edildiği takdirde yapıldığı ülkeye büyük bir ekonomik fayda sağlayacağı belirten uzmanlar, bu etkinin "iyi hisset" faktörünün de etkisiyle kupayı alan ülkeye de yararının savunuyor. Kupada kazançlı çıkacak sektörler otelcilik, spor giyim, yeme-içme, perakende ve turizm olarak sıralanıyor Bir uzman şampiyonluğun İtalya’daki spor giyimin ve perakende mağazaların gelirlerinin 20 milyar Euro’ya çıkarabileceğini düşünüyor. Ekonomi uzmanları kendi ülkelerinin kupayı kazanmaları halinde, uzun vadede kendi ülkelerinin marka ya da ülke bilinirliğinin artacağını söylüyor. Uzmanların yarısı da kendi ülkelerinin yaklaşık 1 milyar Euro değerinde artan tüketici güvenininden ve 1 milyar Euro artan turizmden yararlanacağını düşünüyor.

EKONOMİYE ’İYİ HİSSET’ FAKTÖRÜ: Ekonomi uzmanlarının büyük çoğunluğu kendi ülkelerinin Dünya Kupası’nı kazanmasının ekonomi üzerinde çok olumlu etkisi olacağını düşünüyor. Katılımcılara göre, Brezilya ve Fransa için Dünya Kupası’nın kazanılmasının en büyük yararı, ekonomik değil sosyal açıdan. Sosyal faydaların kısa vadeli olması yönündeki inanca rağmen, şampiyonluk "iyi hisset" faktörü oluşturarak sosyal bütünlük ve verimliliğin artmasına yardımcı oluyor.

Futbol artık ’çalışan erkek’ sınıfının hakimiyetinde değil

ARAŞTIRMADA sayısı her gün artan kadın futbolseverler de ele alınıyor. Spor ekonomisi ve sosyal uzmanların çoğunluğu futbol izleyen ve oynayan kadınların sayısında son 10 yılda artış olduğunu belirtiyor. Sosyologlar futbolun ’kadın medyasında’ moda haline geldiği için daha çok kadının futbolla ilgilendiğini vurguluyor. Futbol sadece erkek sınıfının hakimiyetinde değil; bir karnaval ya da tiyatro atmosferinde algılanıyor.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde