'Alan da satan da memnun'

'Alan da satan da memnun'

DENİZBANK GENEL MÜDÜRÜ ATEŞ, 'BANKA YÜKSEK BEDELLE SATILDI' İDDİALARINA..

'Alan da satan da memnun'
16px
24px
02.06.2006 15:32
ABONE OLgoogle

TÜSİAD YİK toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ateş, Denizbank yönetiminin, krizlerden galip olarak çıkabilmiş bir banka yönetimi olduğunu belirterek, hem bankanın yönetimine hem de Türkiye'nin geleceğine güvendiklerini ifade etti. Denizbank'ın satılmasıyla birlikte Türkiye'nin potansiyelinin çok net ortaya konulduğunu, gerek finans kesimiyle ilgili, gerek demografik özelliklerini dünyaya anlatarak Türkiye'nin reklamını çok güzel yaptıklarını söyledi.

Bir yurtsever olarak çok mutlu olduğunu belirten Ateş, "Brüksel AB'nin merkezi, Dexia'nın merkezi Brüksel'de. Denizbank'ın satışı orda bütün dünyanın gözlediği bir işlem haline dönüştü" dedi. Bankanın satış fiyatına ilişkin bir soru üzerine Hakan Ateş, piyasadaki dalgalanme öncesi Denizbank'ın piyasa değerinin 3 milyar doların üzerine çıktığını anımsatarak, bunun halka açık yüzde 25 hisseden anlaşılabildiğini hatırlattı. Halka açık hisselerin yüzde 91'inin yabancı yatırımcıların elinde olduğunu hatırlatan Ateş, "O çerçevede Denizbank şöyle mi satıldı böyle mi satıldı spekülasyonlardan ziyade ben yönetim olarak 'alan memnun satan memnun o zaman yönetim de memnun'. Axel Miller kendi ifadesi 'biz tam fiyatını ödedik' dedi.

Her iki tarafta adil doğru fiyat olduğu kanaatinde. Dalgalanmadan bankanın değeri etkilenmedi" değerlendirmesinde bulundu. Ateş, banka satışı ile ilgili görüşmelerin çok gizli yürütüldüğünü, 89-90 kişilik ekiplerle Türkiye'ye gelen alıcılarla çalışmaları ayrı bir yerde yaptıklarını belirterek, "Zorlu Holding'in karar aşaması var. Satışın Haziran ayı içerisinde olduğunu ifade etmiştik. Her şeyde programa uygun gitti. Saniye sekme olmadı. Ekibimiz 7 bine yakın soruyu yanıtladı" diye konuştu. Ateş, "Zorlu bankacılıktan tamamen çıkacak mı" sorusunu, "Bu kadar bedelleri ödeyerek piyasaya giriyorsanız oradan da karşı rekabeti kabul etmezsiniz. Zorlu Grubu'nun etkin olduğu elektronik tekstil ve enerji sektörleri var. O konuda yatırımları sürdürecek" dedi. Telsim ve Denizbank'ın satışı gibi son işlemlerin devamının da geleceğini vurgulayan Ateş, "Sadece büyük kuruluşlara değil, orta küçük ölçekliler dahi yabancılarla görüşüyorlar. Türkiye'ye ciddi ilgi var. Bu anlamda küresel anlamda bütünleşme var" diye konuştu. Ateş, döviz kurunun biraz yükseldiğini cari açığın ise kısa sürede dengeleneceğine inandığını söyledi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde