Akyaka Kadın Azmağı’nın çevresi oteller ve restoranlar tarafından kapatıldığı iddiası bölge sakinlerini ayaklandırdı

Akyaka Kadın Azmağı’nın çevresi oteller ve restoranlar tarafından kapatıldığı iddiası bölge sakinlerini ayaklandırdı

NASA’nın paylaşımlarına konu olan dünyaca ünlü Akyaka Kadın Azmağı’nın çevresinin Muçev tarafından restoran ve otellere kiraya verildiği iddia edildi.

Akyaka Kadın Azmağı’nın çevresi oteller ve restoranlar tarafından kapatıldığı iddiası bölge sakinlerini ayaklandırdı
16px
24px
25.06.2024 15:00Güncelleme: 25.06.2024 15:07
ABONE OLgoogle

Kenan GÜRBÜZ / Özel Haber

Gökova Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Serdar Denktaş, PD Muğla Temsilcisi Kenan Gürbüz’e Akyaka'daki Kadın Azmağı’nın çevresinin restoran ve oteller tarafından kapatılarak rant alanına dönüştürüldüğü iddia etti. Denktaş konuyla ilgili özel fotoğrafları da paylaştı. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin deniz kıyılarındaki Kıyı Kanunu’na aykırı işgallerin kaldırılması için bir proje başlattıklarını açıkladığına işaret eden Denktaş, “Akyakalılar olarak Sayın Özhaseki göllerin ve akarsuların da Kıyı Kanuna tabi olduğunu hatırlayacak mı çok merak ediyoruz.  Zira Akyaka'da Kadın Azmağı’nın kıyısı restoran ve oteller tarafından kapatılarak rant alanına dönüştürülmüş durumda. Sivil toplum örgütleri olarak Bakanlığa, Muğla Valiliğine ve Ula Belediyesine verdiğimiz sayısız dilekçe hiçbir sonuç vermedi” diye konu hakkında konuştu. 

KADIN AZMAĞI EKO SİSTEMİ YOK EDİLİYOR

Serdar Denktaş, Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesinin en önemli yaşam kaynaklarından birisi olan Kadın Azmağı kıyı ekosisteminin rant uğruna yok edildiğini öne sürerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yıllardır Bakanlık sorumluluğu Valiliğe, Valilik Ula Belediyesine atarak oyalayıp durdular, hiçbir kurum yetkisi dahilinde yasadışı uygulamaları sonlandırmaya yönelik bir girişimde bulunmadı. Sivil toplum örgütleri olarak hazırlanmasına katkı verdiğimiz ve Bakanlığın onayından geçen Gökova ÖÇKB Yönetim Planında işgallerin kaldırılması için bir eylem planı oluşturulmasına rağmen Yönetim Planı uygulamaya alınmadı.  ÇŞİD İl Müdürlüğünden yaklaşık üç yıl önce verilen bilgiye göre güya bir komisyon kurulup işgallerin kaldırılmasına başlanacaktı, hiçbir girişimde bulunulmadı. Aksine, işgaller her yıl biraz daha artarak devam etti. Tıpkı Akbük'te, Muğla'nın ve ülkenin birçok sahilinde yasadışı işgallerin devam ettiği gibi”

BAKANLIK KUZUYU KURDA TESLİM ETTİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yetki ve sorumluluğu altında bulunan ve uluslararası sözleşmelerle korunması gereken Kadın Azmağı için yetkiyi MUÇEV'e devrettiğini anlatan Denktaş, şunları kaydetti:

“Danıştay’ın iptal kararı olmasına karşın Bakanlık yetkiyi MUÇEV'e vermeye devam ediyor. 31 Mart 2024 tarihinde daha önce Ula Belediyesinde olan liman işletme yetkisi iptal edilerek MUÇEV'e devredildi. Bakanlığın kıyı işgallerini kaldırmak üzere başlattığını bu projeyi Akyakalılar olarak bizler de merakla izliyoruz. Umuyoruz Akyaka İmar Planı Revizyonu ile ortaya koyduğu samimiyetsizliğin bir benzerini yaşatmaz. 'Koruma amaçlı' adı altında getirilen 'rant amaçlı' planlara gerçekten karnımız tok.


Şimdi Sayın Özhaseki'ye samimiyetini göstermesi için şu soruları sormak istiyoruz: Kıyı işgallerini kaldıracağınızı söylerken MUÇEV'in yasadışı ve kamu yararına aykırı faaliyetlerini görecek ve işe öncelikle kendi işgallerinize son vermekle başlayacak mısınız? Bakanlığınızın Kadın Azmağı kıyısını ve Akyaka'yı rant alanına dönüştürmeyi öngören Akyaka İmar Planı Revizyonu sevdasından vazgeçecek misiniz? Gökova ÖÇKB Yönetim Planını uygulamaya alacak mısınız?

Deneyimlerimiz, yukarıda verdiğimiz örneklerden de görüldüğü üzere, bize bu sorularımıza olumlu yanıt alacağımıza dair pek umut vermiyor. 'Kıyılar halkındır' deyip tüm kıyıları MUÇEV'e vermenin hesabının yapıldığına dair haklı kuşkularımız var. Yanılmayı çok istiyoruz, umarız kamusal hakları,  doğayı korumaya yönelik bir zihniyet değişimi olmuştur ve Bakanlık nihayet sorumluluklarını hatırlamıştır. Bunu hep birlikte göreceğiz. Bizler ortak yaşam alanlarımızı, doğayı, anayasal haklarımızı koruma mücadelemize devam edeceğiz”

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde