Akpınar'ın istifası cebinde

Akpınar'ın istifası cebinde

Üst yönetim takımında deprem yaşanan Turkcell'de Genel Müdür Muzaffer Akpınar'ın istifa kararı aldığı iddia edildi. Kulislerde, istifanın arkasında Turkcell'in etkin ortağı Mehmet Emin Karamehmet'in olduğu konuşuluyor.

Akpınar'ın istifası cebinde
16px
24px
30.03.2006 00:00
ABONE OLgoogle

2002'den bu yana Türkiye'nin en büyük GSM operatörü Turkcell'in başında bulunan Genel Müdür Muzaffer Akpınar'ın istifa kararı aldığı ileri sürüldü.

Kurulduğundan beri üst yönetiminde çok az değişiklik yapan Turkcell'de son 3 ayda, 3 genel müdür yardımcısı görevinden ayrıldı. Kulislerde, Çukurova Grubu'nun patronu Mehmet Emin Karamehmet'in isteğiyle gerçekleşen bu kopuş sürecinin Genel Müdür Muzaffer Akpınar'ın "onadığı" atamalar olmadığı konuşuluyor. İddiaya göre, Turkcell'in hâlâ en etkili adamı olan Karamehmet, ekibini dağıtarak Akpınar'ı istifaya zorluyor.

Analistler, Akpınar'ın İsveçli TeliaSonera, Çukurova, Rus Alfa Telecom ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) arasındaki 4 başlı yönetimi başarıyla idare ettiğini söylüyor. Ama 3 ortağın birbirinden baskın çıkma isteği, farklı bir iç tablo yarattı. Önümüzdeki aylarda Akpınar'ın yönetim takımına karşı bir değil, iki rakip operatörün birden atağa kalkacak olması da iç dinamikleri etkiliyor. Değişiklikleri olumlu bulan CA-IB'nin Turkcell analisti Anna Bossong, "Bu 3 istifayı olumsuzluk olarak görmüyorum. Aslında Vodafone'un getirdiği artan rekabetle birlikte, yönetim kurulu pazarlama takımını yakından izliyor. Bu da bence olumlu" dedi. Bossong, Akpınar'ın ayrılmasının ise iyi olmayacağını belirtti.

Telsim'in abone sayısı artıyor

Turkcell'deki değişimle ilgili birçok başka iddia da var. Buna göre Danıştay onayının ardından Vodafone'a devredilecek olan Telsim, 2006'nın ilk 3 ayında abone kapma yarışında Turkcell ve Avea'yı geçti. Telsim her ay pazara katılan her 100 yeni aboneden 55 ila 60'ının kendilerini tercih ettiğini iddia ediyor. Satış ihalesinin yapıldığı Kasım 2005'te Telsim'in 9.7 milyon abonesi vardı. Bugün bu rakamın 11.2 milyona ulaştığı belirtiliyor.

Türk GSM pazarı hareketli günlere hazırlanırken farklı bir pazar yapısı da oluşuyor. Bugüne kadar lokal oyuncuların yer aldığı pazarda artık uluslararası oyuncular da olacak.

Turkcell'in ilk Genel Müdürü Cüneyt Türktan'ı transfer eden Avea, teknik altyapısını hazırlıyor. Analistler, Telekomünikasyon Kurumu'nun 2006 sonuna doğru numara taşınabilirliği uygulamasına izin vermesiyle Avea'nın rekabet gücünü artırabileceğini söylüyor. Vodafone, Türkiye pazarına daha girmedi ama yurtdışında verdiği hizmetlerin Türkiye’de de uygulanacağı dedikodusu hemen geldi. Örneğin bedava cep telefonu cihazı bunların en çok ses getireni. Bu nedenle Telsim'de bir hareketlilik söz konusu. Turkcell'in üst yönetim takımındaki değişikliği de başlayacak olan bu rekabete bağlanıyor.

Putin-Erdoğan kararına mahkemeden müdahale

Turkcell'de Çukurova Grubu'nun ortağı Rus Alfa Telecom'a önceki gün yargıdan beklenmeyen bir haber geldi. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), Rus Alfa'ya Turkcell’in küçük hissedarlarının elinde bulunan hisseler için çağrı muafiyeti tanıyan kararının yürürlüğü durduruldu. Alfa Telecom'a çağrı muafiyeti hakkı verilmesi kararının, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2005'te Rusya’daki buluşmasında alındığı iddia edilmiş ve bu karar Ruslara bir taviz olarak yorumlanmıştı. Alfa'nın Çukurova ile bu duruma karşı nasıl bir senaryo öngördükleri henüz belli değil.

Akpınar 2002'den bu yana Turkcell'de

İstafa kararı verdiği iddia edilen Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, iş hayatına 1986'da kurucu ortağı olarak, Penta Tekstil'in yönetiminde aktif rol alarak başladı.

İstanbul Tekstil

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde