AKP'de 'Köşk' temizliği

AKP'de 'Köşk' temizliği

AKP İÇTEN İÇE KAYNIYOR. AKP KULİSLERİNDE ÇEŞİTLİ SENARYOLAR DOLAŞIYOR.

AKP'de 'Köşk' temizliği
16px
24px
25.08.2006 00:00
ABONE OLgoogle

İddiaya göre, 'tek aday' istemesine rağmen 47 teşkilat kongresinin çekişmeli geçmesi, Başbakan'ın Köşk adaylığında tereddüte yol açtı. Erdoğan'dan sonra Gül-Gökçek yarışı başlayabilir

AKP'nin il kongrelerini tamamlamasına rağmen parti içinde sancılar sürüyor. Eskişehir'den sonra genel merkeze rağmen aday olarak seçilen Ağrı İl Başkanı'nın da geçen hafta görevden alınması sıkıntıları artırdı. AKP kulislerinde, kongre kavgalarının arkasında Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası parti içi iktidar hesaplarının yattığı konuşuluyor. Başbakan Erdoğan'ın Köşk'e çıkma konusunda en büyük tereddütlerinden birinin de kendisinden sonra partide iktidar kavgası yaşanması olduğu ve buna karşı önlemler aldığı belirtiliyor. Parti kulislerinde Erdoğan'ın Köşk'e çıkması halinde Abdullah Gül ile Melih Gökçek arasında iktidar savaşının kaçınılmaz olduğu vurgulanıyor.

47 İL SÖZ DİNLEMEDİ

Partiyi bir arada tutmayı hedefleyen Erdoğan, il kongrelerine tek adayla gidilmesini istedi. Erdoğan'ın bu isteğine rağmen 81 il kongresinden 47'sinde birden fazla aday çıktı. Kongre sonuçları da genel merkez açısından tatmin edici olmadı, eski il yönetimlerinden 26'sı kongre sürecinde yenilendi. Bu süreçte en sorunlu görülen il teşkilatları da görevden alınmaya başlandı. Genel Merkez'in adayına karşı seçim kazanan Eskişehir İl Başkanı Osman Yüksel'in görevden alınmasının ardından aynı şekilde 5 adaylı geçen Ağrı İl Kongresi'nde genel merkeze rağmen il başkanı seçilen Kemal Yıldırım da geçen hafta MKYK tarafından görevden alındı. Ancak, Kemal Yıldırım bütün yönetim kurulu üyeleri ile birlikte yargı yoluna başvurunca genel merkez davadan vazgeçirmek için önlem alma yoluna gitti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım önceki gün Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Kemal Yıldırım'ı evinde ziyaret ederek gönlünü almaya çalıştı. Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da 'Kimseyi kırmak dökmek istemiyoruz' diye konuştu.

LİDERLİK YARIŞI

AKP, kasımda büyük kongresini yapmayı planlıyor. Kongrede Erdoğan yeniden genel başkan seçilecek ancak mayısta Cumhurbaşkanı

seçilmesi halinde büyük kongre bu kez olağanüstü toplanıp yeni genel başkanı seçecek. AKP kulislerinde Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında liderlik mücadelesi yaşanacağı konuşuluyor.

AKP SİNOP İSTiFA ETTİ

Bu arada, 4 ay önce göreve seçilen AKP Sinop İl Başkanı Dursun Demirel ve il yönetiminin istifa ettiği bildirildi.

Hüseyin Özalp/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde