Akaryakıt cezaları ne olacak?

Akaryakıt cezaları ne olacak?

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun, 1.6 milyar YTL'lik cezayla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararı, EPDK'ya şirketler bazında tebliğ edildi.

Akaryakıt cezaları ne olacak?
16px
24px
23.02.2007 08:05
ABONE OLgoogle

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'nun, 1.6 milyar YTL'lik cezayla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararı, EPDK'ya şirketler bazında tebliğ edildi. Bu kapsamda, EPDK'ya tebliğ edilen kararlarda, 29 hakimden 6'sının yürütmeyi durdurma kararına karşı çıktığı belirlendi. Diğer 23 üye ise, cezanın 714 bin YTL yerine 71 bin 446 YTL'den kesilmesi gerektiğini savundu. Ayrıca kararda, 20 Mart 2005 tarihinin baz alındığı belirtilerek, cezalarının kesim tarihi olarak EPDK'nın lisanssız bayiler konusunda şirketlere liste gönderdiği 12 Nisan 2005 tarihini baz alması gerektiği kaydedildi.

CEZALAR DÜŞECEK

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kararı, EPDK hukukçuları tarafından değerlendirmeye alındı. Gerekçeli kararda belirtilen unsurlar çerçevesinde, bir ay içinde akaryakıt dağıtım şirketlerine tekrar ceza kesilecek. Bu kapsamda, akaryakıt dağıtım şirketlerinin, lisanssız olarak akaryakıt verdiği bayilerin sayısı dikkate alınarak, 71 bin 446 YTL'den ceza kesilecek. Bu durumda, 28 dağıtım şirketine kesilen 1.6 milyar YTL'lik ceza, 166 milyon YTL'ye düşüyor. Bu cezanın da, yaklaşık 50 milyon YTL'si POAŞ'a ait olacak.

FATURALAR İNCELENECEK

EPDK, 166 milyon YTL'nin dışında, Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararındaki gerekçelerden birisi olan, 12 Nisan 2005 tarihinden sonraki faturaları da incelemeye aldı. Şirketlerin, 12 Nisan 2005 tarihinden sonra, lisanssız bayilere verdiği akaryakıtlara ait faturalar belirlenecek. Bu incelemenin ardından, 166 milyon YTL'lik cezanın miktarı artacak. EPDK yöneticileri ceza miktarının yüksek olabileceğini belirtiyorlar.

Şirketlerden savunma istendi

EPDK'nın 29 Ağustos 2006 tarihinde Türkiye genelinde akaryakıt depolarında yaptığı baskınla ilgili incelemesi ise tamamlandı.

İnceleme kapsamında tespit edilen standart dışı akaryakıtlarla ilgili, şirketlerden savunma istendi. Savunmaların gelmesinin ardından, standart dışı akaryakıtlar, EPDK'da Kurul gündemine alınacak. Kurul da, şirketlere standart dışı akaryakıt satışı gerçekleştirmekten dolayı verilecek cezaları belirleyecek. Bu kapsamda, şirketlere verilecek cezalar arasında, lisansların iptali ve faaliyetlerin geçici olarak durdurulması da bulunuyor.

Hüseyin Özay/Akşam

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde