Ahmet Hakan: Hafize Gaye Erkan hakkında ilk izlenimler

Ahmet Hakan: Hafize Gaye Erkan hakkında ilk izlenimler

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın ekonomiyle ilgili attığı adımlar devam ediyor. Erkan'ın ekonomiye yönelik açıklamaları kamuoyu tarafından dikkat çekmeye devam ederken pek çok kişi Erkan'ın yaptığı işler ile ilgili dikkat kesilmiş durumda.

Ahmet Hakan: Hafize Gaye Erkan hakkında ilk izlenimler
16px
24px
28.07.2023 09:07
ABONE OLgoogle

Hürriyet köşe yazarı Ahmet Hakan, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın dünkü yılın üçüncü Enflasyon Raporu'nu açıklamasındaki konuşmasını ele aldı. Hakan, Erkan'ın konuşması hakkında 'şahane' yorumunda bulundu. 

'Hafize Gaye Erkan hakkında ilk izlenimler' başlıklı yazı kaleme alan Ahmet Hakan'ın köşe yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"Konuşması anlaşılır, meramını şahane anlatıyor.
- Kıyafeti, tam bir Merkez Bankası Başkanı kıyafeti. Kıyafetini tamamlayan ay yıldızlı broştan millilik ve yerlilik mesajı yükseliyor.

- Zekice ataklarla tartışmalı konulardan uzaklaşmayı gayet iyi başarıyor. Bakınız: Erdoğan’ın ekonomi yaklaşımlarıyla ilgili soruya verdiği cevap.

- Ayakları yere basan, gerçekçi yorumlar yapıyor. Uçmuyor. Uçurmuyor.

- Şeffaflık en temel ilkesi. En fazla vurgusu şeffaflığa.
- Ekonomi gazetecilerinin karşısına geçip “Buyurun arkadaşlar, istediğiniz soruyu sorun” diyebilmesi ve her soruya cevap vermeye çalışması etkileyici.

- İtimat telkin ediyor ve edecek gibi.
 Diyalog kurma becerisi mükemmel.

- Konulara hâkimiyeti göz dolduruyor.

- Vatandaşın yaşadığı pahalılık ve zamlarla ilgili soruya verdiği yanıttan, yaşanan sıkıntılara asla kayıtsız kalmadığı ve tüm çabanın bu sorunun çözümü için olduğu sonucu çıkıyor.

- Bir acemilik, bir şaşkınlık, bir dağınıklık yok. Tam tersine güven tesisi çabası var, “Vaziyete hâkimiz” mesajı var.

- Kamu huzuruna ilk çıkış için bir not verecek olursam “100 üzerinden 90” derim. 10 puanı neden kırdığımı bilahare anlatırım."

patronlardunyasi.com

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde