ADSL kullanıcıları dikkat

ADSL kullanıcıları dikkat

TÜRK TELEKOM'DAN KOTALI ADSL KULLANICILARINA YÜKSEK FATURA UYARISI.

ADSL kullanıcıları dikkat
16px
24px
16.08.2006 11:59
ABONE OLgoogle

Türk Telekom, 1 Ağustos tarihinden itibaren, 3, 6 ve 9 gigabyte kotalı bağlantıya sahip kullanıcıların 512 kilobyte olan bağlantı hızını, herhangi bir tarife değişikliği ve fiyat artırımı olmadan 1 megabite (1024 kilobyte) çıkartmıştı.

Kotalı ADSL tarifesinde, kullanıcılar aylık 3, 6 ve 9 gigabyte kullanım kotalarını aştıklarında, kullandıkları megabyte başına aylık ücrete ek olarak 1 YKr ödeme yapmak zorunda kalıyor. Örneğin, özellikle internet aracılığıyla oynanan oyun programlarında hızın artmasına paralel olarak istem dışı dosya aktarımları yaşanıyor. Faturaları kabarık gelen çok sayıda kotalı ADSL kullanıcıları yaşadıkları sorunu internette çok kullanılan 'www.level.com.tr' gibi sitelerin forumlarında yoğun şekilde tartışıyor.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, kullanıcıları, bağlantı hızlarının iki katına çıkmasının ardından kotalarını farkına varmadan daha kolay şekilde aşabilecekleri ve yüksek faturalarla karşılaşabilecekleri konusunda uyardı. Kota aşımını kontrol etmenin kullanıcının kendi görevi olduğunu, ancak teknik bir konu olduğu için her kullanıcının bunu ölçebilecek yetenekte olmayabileceğini kaydeden Deniz, 'Bu nedenle, ADSL servis sağlayıcı konumunda olan Türk Telekom, kullanıcıların kotalarını ölçmesini sağlayan küçük bir programı onlara ücretsiz sunmalıdır. Etik olan ve tüketiciyi koruyan anlayış budur' dedi.

'KULLANICILARI BİLGİLENDİRİYORUZ'

Türk Telekom Adana İl Müdür Yardımcısı Elife Sarı ise bütün abonelere limit aşımıyla ilgili bilgilerin, abone olunurken verildiğini ifade ederek, 'Abonelerimiz (adslkota.ttnet.net.tr) adresinden istedikleri anda kullanıcı adlarını ve şifrelerini girerek, aylık kullanım miktarlarını gösteren bilgilerine ulaşabiliyorlar. Bu sitenin adresini abone olurken kendilerine veriyoruz. Bu nedenle, kota ölçen bir programı vermeye gerek görmüyoruz' dedi. Kendilerine gelen şikayetlerin ise genellikle günde 8 saat kullanılmalarına rağmen, ADSL kotalarını aştıkları yönünde olduğunu kaydeden Sarı, 'Bu konuda bir yanlış anlaşılma var. Abone olurken, günlük 8 saat kullanımıyla ilgili örnek bilgiler veriyorduk ama bu örnek yanlış anlaşıldı. Abonelerimiz, günde 8 saatten fazla kullanmamalarına rağmen, kota aşımı yaşadıkları yönünde şikayette bulunmaya başladılar. ADSL'de önemli olan, bağlantı süresi değil, indirilen veri miktarıdır. Zaten bundan böyle 8 saat örneğinin verilmemesi konusunda da görevlilerimizi uyardık' dedi.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde