Abone sayısı azaldı kar patladı

Abone sayısı azaldı kar patladı

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'nin 2008 yılı birinci çeyrek net karı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre..

Abone sayısı azaldı kar patladı
16px
24px
08.05.2008 16:09
ABONE OLgoogle

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş'nin 2008 yılı birinci çeyrek net karı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 78,9 artarak 468,8 milyon dolara yükseldi.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş 2008 yılı birinci çeyrek sonuçlarını web sitesinde kamuoyuna açıkladı.

Buna göre, şirketin gelirleri, 2007 yılının birinci çeyreğine göre yüzde 21,6 artarak 1 milyar 574,4 milyon dolar oldu.
Net kar, 2007 yılının birinci çeyreğine göre yüzde 78,9 artarak 486,8 milyon dolar oldu.

Turkcell abone sayısında 2007 yılının dördüncü çeyreğine göre hafif bir düşüş gerçekleşse de abone sayısı; 2007 yılının birinci çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 9 artarak, 31 Mart 2008 itibarı ile 35,1 milyona ulaştı.

Aylık Kullanım Dakikası (MoU), 2007'nin birinci çeyreğine göre yüzde 17,2 artarak 73,6 dakika olarak gerçekleşirken, Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU) de, 2007 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 9,1 artarak 13,2 dolar seviyesinde gerçekleşti.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de konuyla ilgili, 2008 yılının ilk çeyreğinde, konsolide gelirlerinin geçen yıla göre yüzde 21,5 artarak 1 milyar 574 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, AVFÖK'ün 577 milyon dolara ve net karın da 487 milyon dolara yükseldiğini kaydetti. Ciliv, şöyle konuştu:

POLİTİK BELİRSİZLİK VE DALGALANMANIN ETKİLERİ

"Türkiye'de yaşanan politik belirsizlik, global ekonomideki dalgalanma ve tüketici güvenindeki gerileme daha zorlu bir ortam yaratmaya başladı. 2007'nin ekim ayında perakende fiyatlama alanında yaşanan alışılmadık ve özellikle Turkcell'i hedefleyen düzenleyici gelişmeler, 2008'in şubat ayı sonuna kadar pazarlama kampanyalarımızı sınırladı. Sonuç olarak, faaliyet sonuçlarımız olumsuz yönde etkilendi. diğer yandan, kullanımdaki ve faturalı abone tabanındaki artış ve kurumsal müşteri bazımızdan sağladığımız pozitif etki gelirlerimizi olumlu etkileyen başlıca unsurlar arasında yer aldı."

Ukrayna'da, iştirak Astelit'in gelirlerinin yüzde 111 oranında artarken, pazar paylarının da yükselerek yüzde 17,2 seviyesine ulaştığını kaydeden Ciliv, Fintur operasyonlarının da geçtiğimiz çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,7 oranında büyüdüğünü belirterek, "Zorlu operasyonel ortama rağmen başarımızı, çalışanlarımızın ve ortaklarımızın odaklanmasına, atikliğine ve güçlü iş yürütebilme yeteneğine borçluyuz. 2008 daha zorlu bir yıl olacak ama biz; rekabete karşı kazanmak müşteri memnuniyetini artırmak ve işimizi büyütmeye devam etmek için heyecanlıyız ve kendimizi iyi konumlandırarak şevkle çalışmaya devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

SYRIATEL MOBİLE TELECOM

Ciliv, bölgedeki yatırım fırsatlarını değerlendirmek yönündeki çabalarının bir parçası olarak, Yönetim Kurulunun Suriye'deki Syriatel Mobile Telecom'un (Syriatel) çoğunluk hissesini satın almak üzere gerekli çalışmaları başlattığını anımsatarak, ilaveten, yönetim kurulunun Belarus'ta yerleşik Belarusian Telecommunication Network'ün (Best) çoğunluk hissesini satın almak üzere direk ya da bir iştirak aracılığıyla teklif verilmesi için de gerekli çalışmaları başlattığını kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde