Abdullah Gül'den sert eleştiriler

Abdullah Gül'den sert eleştiriler

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, askerle hükümet arasında Iraklı Kürtleri muhatap alma konusunda bir sorun olduğu iddialarına yanıt verdi

Abdullah Gül'den sert eleştiriler
16px
24px
17.02.2007 12:50
ABONE OLgoogle

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, askerle Hükümet arasında Iraklı Kürtleri muhatap alma konusunda bir sorun olduğu iddialarına yanıt verdi. Bu iddiaların doğru olmadığını belirten Gül, ancak Iraklı Kürtlerle görüşebilecekleri yönünde "yeri geldiğinde bazı uyarıların yüz yüze yapılması gerektiği" mesajı verdi.

Dışişleri Bakanı Gül, Suudi Arabistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Irak Kürt yönetimi ile ilgili açıklamaları ardından Hükümetle Askeri arasında bir sorun olup olmadığı sorusuna yanıt verdi. Gül, "Bunlar doğru şeyler değildir. Söylemeye gerek yok. Irak'ta olup bitenler sadece Iraklılardın değil komşularının da çok önemli meselesidir" dedi.

"IRAK'A GÖZÜMÜZÜ KAPAYAMAYIZ"

Türkiye söz konusu olduğunda bunun birkaç boyutu olduğunu kaydeden Gül, "Terör boyutu vardır, Irak'taki boşluktan dolayı Irak'ın kuzeyinde maalesef teröristler yerleşmiştir. Irak'ın bütünlüğü bizi yakından ilgilendirmektedir. Oradaki akrabalarımızın huzur içinde olması bizi yakından ilgilendirmektedir. Dolayısıyla biz Irak'a gözümüzü kapayamayız. Irak'ta ne oluyor ne bitiyor bunlara karışamayız diyemeyiz" diye konuştu.
Irak'ın biran önce istikrara kavuşması için başından beri Sunni, Şii, Türk, Kürt bütün gruplarla yakın görüşme içinde olduklarını kaydeden Abdullah Gül, bu görüşmelere devam edeceklerini söyledi. Gül, arzularının oradaki işleri doğru istikamete sevk etmek ve bu konuda etkili olmaktır olduğunu vurguladı.

"ASKER SİLAHIYLA KONUŞUR"

Gül, "Şüphesiz ki siyasi konular vardır, diplomatik konular vardır, askeri konular vardır, bunlar farklı farklı şeylerdir. Askerin konuşacağı konular vardır. Askerin konuşması gereken yerler vardır. Asker silahıyla zaten konuşur ama ondan önce tabi siyasetin yapacağı şeyler vardır. Hiç kimse silahıyla konuşmak istemez. Ama o noktaya gelmemek için de muhakkak ki siyasetçinin yapacağı iş vardır, diplomatın yapacağı iş vardır" dedi.

Bunların hepsinin aslında aynı istikamette olduğunu kaydeden Gül, bunlardan polemik çıkarılmaya çalışılmasının ise yanlış olacağını kaydetti.
Irak'ta farklı grupların olabileceğini belirten Gül, "Hepsini doğru istikameti sevk etmemiz gerekir. Bunun için muhakkak ki doğru olan şeyleri yeri gelince yüz yüze söylememiz gerekir, yeri geldiğinde tehlikeleri ne olduğunu da yüz yüze söylememiz gerekir. O açıdan bunları asla polemik konusu yapmayalım" dedi.

BATI TRAKYA UYARISI

Gül, Batı Trakya'da son dönemde ırkçı bildiriler dağıtıldığı yönündeki bir soru üzerine de bu konuda TBMM'de bir olağanüstü toplantı yaptıklarını belirtti. Bu tip tatsız olayların her yerde olduğunu kaydeden Gül, "Yunanistan hükümeti de buna dikkat ediyordur, dikkat etmesi gerekir. Onlar da kendi ülkelerinde bu tip problem görmek istemezler" diye konuştu.

Batı Trakya Türklerinin Yunanistan vatandaşı olduğunu belirten Gül, ancak buradaki Türklerin kendi kimlikleri, kendi farklı kültürleri olduğunu, Müslüman olduklarını söyledi.

SUUDİ ARABİSTAN'A GİTTİ

Öte yandan Gül, açıklamalarının ardından resmi bir ziyarette bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gitti. Suudi Arabitan Kralı Abdullah ve Dışişleri Bakanı Saud Al Faysal ile görüşecek olan Gül, burada Ortadoğu barış sürecini ele alacaklarını kaydetti.

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde