AB'den Erdoğan'a jet yanıt

AB'den Erdoğan'a jet yanıt

ERDOĞAN'IN 'MÜZAKERELER DURURSA DURSUN' AÇIKLAMASI AB'DE BOMBA ETKİSİ YARATTI.

AB'den Erdoğan'a jet yanıt
16px
24px
16.06.2006 16:43
ABONE OLgoogle

AB Dönem Başkanı Avusturya'nın Başbakanı Wolfgang Schüssel, "Erdoğan'ın sözleri doğruysa sorun çıkar" derken Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da limanların açılmaması halinde üyeliğin riske gireceğini vurguladı.

Brüksel'de 2 gün süren zirvenin ardından düzenlenen basın toplantısında Dönem Başkanı Avusturya'nın Başbakanı Wolfgang Schüssel, Dışışleri Bakanı Ursula Plassnik ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso kameraların karşısına geçti. Schüssel burada yaptığı açıklamada Avrupa Birliği'nin hazmetme kapasitesini genişleme kriteri olmaktan çıkarma kararı aldığını belirtti. Schüssel, AB içinde genişlemeden kuşku duyan bazı kimselerin hazmetme kapasitesi konseptini genişlemeyi yavaşlatmak ya da durdurmak amacıyla kullandığını ve bu konuyu kendi ülkelerinde anket konusu yaptıklarını söyledi. Schüssel, "AB Komisyonu konu hakkında yıl sonunda bir rapor hazırlayarak bunu bir kriter olmaktan çıkaracak" dedi.

TÜRKİYE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YIL SONUNA KADAR YERİNE GETİRMELİ

Basın toplantısında Kıbrıs konusuna da değinen Schüssel, "Ankara Protokolü gereği Türkiye Kıbrıs konusundaki yükümlülüklerini bu yıl sonuna kadar yerine getirmelidir" şeklinde konuştu. Türkiye'nin Kıbrıs Rum Yönetimi'ne liman ve havaalanlarını bu yıl açması gerektiği şeklinde açık bir yükümlülüğü olduğunu savunan Schüssel, bunun reddedilmesi durumunda problem olacağını söyledi. Schüssel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'ye yönelik izolasyanlar kalkmadığı sürece bu konuda adım atılmayacağı şeklindeki sözleriyle ilgili olarak da "Erdoğan'ın bu sözleri doğruysa büyük sorun olur" dedi.

CHIRAC: TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİ RİSKE GİRER

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da Schüssel'e parelel olarak Türkiye'ye sert bir mesaj gönderdi. Zirvenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Chirac Türkiye'nin limanlarını açmaması durumunda AB'ye tam üyeliğinin riske gireceğini savundu. Chirac, "Yükümlülükleri yerine getirmeliler. Bilhassa Kıbrıs (Rum) mallarının limanlara gelmesi konusunda. Yerine getirmezlerse kapasitenin genişleme yönünde büyümesi sorgulanır" dedi.

Brüksel'deki AB Zirvesi'nde İngiltere, İtalya, İsveç ve Macaristan liderleri hazmetme kapasitesi kavramının aday ülkelere yanlış mesaj verdiği gerekçesiyle kaldırılmasını istediler. Bu öneriye karşı çıkan Fransa diğer AB üyesi ülkeleri ikna etmeyi başaramayınca karar oy çokluğuyla kabul edildi. Karar, Avrupa Komisyonu'nun gündemine alındı ve Komisyon'un yıl sonunda hazırlayacağı raporda bu konuya yer verilerek uygulamaya konulacağı belirtildi.

Hürriyet

E-Bülten Aboneliği
İş, Ekonomi ve Cemiyet hayatının özel gündemi Patronlar Dünyası'nda... Günlük E-Bülten'imize abone olun, Patronlar Dünyası ayrıcalıklarını yaşayın.
Patronlar Dünyası ile Bir Adım Önde